Zoznámte sa s moxovaním
Moxovanie je jednou z terapií, ktoré používa tradičná čínska medicína. Vybrané akupunktúrne body na tele sa pri ňom nahrievajú moxou, čo je tyčinka alebo cigara zo spracovanej vňate paliny. Metóda je príjemná, bezbolestná a pravidelné moxovanie má vraj podiel aj na dlhovekosti Číňanov.
Pôvod
Samotné slovo pochádza z japonského mo-kušu, v preklade spálená bylina. Palina (lat. Artemisia) sa vyskytuje v niekoľko sto druhoch, napríklad jednu z nich poznáme ako bylinku na výrobu alkoholu známeho pod menom Absint, druhú ako korenie estragón.
Palina obyčajná (artemisia vulgaris) bežne rastie aj u nás a je považovaná za burinu, aj keď v ľudovom liečiteľstve je obľúbená pre výborné účinky pri problémoch trávenia a ako bylina, ktorá chráni pred zlom. Moxovanie je súčasťou východoázijskej medicíny a moxy do Európy priviezli holandskí obchodníci, ktorí žili v Japonsku a s touto terapiou sa tam stretli.
Moxa
Spracovaná vňať paliny pripomína hnedožltú cukrovú vatu. Najčastejšie sa s ňou stretneme vo forme dlhých širších cigár zabalených v jemnom papieri alebo tenších moxa cigariet, ale môže sa priamo tvarovať na malé kužele alebo hrudky. Tie sa buď ukladajú na podložku (plátok zázvoru, cesnaku, soľ) alebo napichujú na akupunktúrnu ihlu.
Moxa sa tiež používa vo forme drobných valčekov so samolepkou na spodnej strane, ktoré sa lepia na telo, prípadne sa vkladá do nahrievacích boxov priamo na to určených a takto sa nahrieva väčšia oblasť tela naraz alebo sa pripevnia na horšie prístupné časti tela, napríklad na chodidlá pohodlne ležiaceho klienta.
Keďže samotné moxovanie je dosť aromatická záležitosť, vyrábajú sa aj nedymiace moxy, vhodné do priestorov, kde by pach bežnej moxy mohol byť rušivý.
Moxovanie
V našich podmienkach sa najčastejšie používajú moxovacie cigarety a cigary, ktoré sa na konci zapália, terapeut plameň sfúkne a tlejúci koniec moxy prikladá nad akupunktúrne body alebo nad nimi moxou pohybuje po úsečke alebo do kruhu. Ide o bezkontaktné (nepriame) moxovanie, moxa sa teda tela nedotýka a terapeut ju približne 10 minút približuje na 1-3 cm k pokožke tak, aby klient cítil príjemné teplo.
Moxa sa po použití zahasí v popolníku, zhasínači alebo v soli, prípadne vo vode, zhorený koniec sa odstrihne alebo odreže a moxa je po vyschnutí znova pripravená na použitie.
Po ošetrení nie je vhodné piť studené a už vôbec nie ľadové nápoje a vystavovať sa chladu.
Účinky
Z hľadiska čínskej medicíny dodáva moxa energiu tam, kde jej je nedostatok, povzbudí krvný obeh a vytláča z tela chlad a bolesť. Prehrievanie podporuje obranyschopnosť organizmu voči vonkajším vplyvom a moxovanie sa odporúča napríklad pri výrazných zmenách počasia spojených s ochladením a vlhkom, keď hrozia vírusové infekcie.
Okrem samotného sálavého tepla pôsobia na kožu aj látky zo spaľovanej byliny. Ošetrované miesto sa výrazne prehreje, uvoľní a rozprúdi sa v ňom energia a na väčšinu ľudí pôsobí vôňa spaľovanej paliny uvoľňujúco.
Ošetrenie moxou sa odporúča aj pri chronických ochoreniach dýchacej a tráviacej sústavy, problémoch s menštruáciou a močovým mechúrom, reumatických bolestiach a ochoreniach kĺbov.
Dobré výsledky sa dosahujú aj pri stavoch vyčerpanosti, únavy, nedostatku energie, zimomravosti, depresiách a nízkom krvnom tlaku.
Zaujímavé a veľmi obľúbené je použitie moxy v prípade, že sa bábätko pred pôrodom neotočí do správnej polohy hlavičkou nadol. Nahrievaním bodu pri nechte malíčka nohy sa vo veľkom percente prípadov dieťa otočí správne. Moxovanie je naviac nebolestivé a budúcu matku nijako nezaťažuje.
Kedy nie
Aj moxovanie má svoje obmedzenia. Nevhodné je v prípade horúčky a zápalov, na miestach s väčšími povrchovými cievami (kŕčové žily), pri silnej menštruácií a v tehotenstve v oblasti brucha a krížov. Úplne sa vynecháva oblasť tváre.
Všeobecné odporúčanie znie, nemoxovať, ak ošetrovaný pri terapii nepociťuje teplo a prehriatie ako príjemné.
Frekvencia
Pri akútnom probléme sa moxuje raz denne po dobu 1 týždňa, ale bežne sa toto ošetrenie odporúča rovnako ako masáž, zhruba v týždňových intervaloch.
V tradičnej čínskej medicíne sa moxovanie používa najčastejšie v kombinácií s inou terapiou, s bankovaním alebo akupunktúrou.
Nedocenená moxa
Toto príjemné, bezbolestné ošetrenie je až meditatívne svojím príjemným, bodovo pôsobiacim teplom. Je prekvapivé, že sa v Európe o moxovaní vie tak málo, keďže je to veľmi jednoduchý spôsob, ako si pomôcť pri širokej palete ľahkých až stredných zdravotných problémov a zvládne ju aj laik.
My sme k lepšej informovanosti o moxovaní práve prispeli :) a možno práve čitatelia tohto článku a maséri ju priblížia širšej verejnosti v praxi.