Z medicíny do wellness a kozmetiky - lymfodrenáž
Lymfodrenáž je jemná, pomalá masážna technika s presne určeným postupom a špeciálnymi hmatmi, ktorá má výrazné účinky nielen na imunitu, ale aj na krásu tela. O lymfatickej masáži asi každý masér už počul, ale nie každý ju absolvoval a len málo masérov ju pravidelne vykonáva. Prečo sú kurzy lymfomasáže také dlhé? Aké účinky má lymfodrenáž a oplatí sa naučiť sa ju? Začítajte sa.
Lymfodrenáž v medicíne
Lymfodrenáž, lymfodrenážna masáž, manuálna lymfodrenáž, to sú všetko názvy pre jemnú, ale veľmi účinnú masážnu techniku. Toto ošetrenie sa vykonáva aj v prístrojovej podobe a kombinuje sa s bandážovaním alebo najnovšie aj s lymfotejpovaním postihnutej časti tela a špeciálnym cvičením, aby sa podporil tok lymfy, redukovali opuchy a zlepšila imunita.
Prvú lymfodrenážnu masáž predviedol v roku 1936 na Medzinárodnej výstave zdravia a krásy v Paríži dánsky lekár Emil Vodder s manželkou Estrid a prvá lymfologická klinika na svete bola založená až v roku 1972.
Lymfodrenáž má svoje pevné miesto v medicíne, používa sa všade tam, kde dochádza k opuchom z dôvodu nesprávneho hospodárenia tela s tekutinami a ich hromadeniu najmä v podkoží. Rieši primárne aj sekundárne lymfedémy (typicky vzniká napríklad po ablácií prsníka, kedy sa odstránia aj uzliny v podpazuší a telo stratí schopnosť odvádzať lymfu z ruky), lipedém, obezitu, celulitídu a prechodné alebo vracajúce sa opuchy, ktoré vznikajú ako následok operácie alebo ochorenia. Indikuje sa aj preventívne pri niektorých vážnych stavoch spojených napríklad s trombózou.
Lymfa a lymfatický systém
Lymfatický systém je cievny systém, ktorý približne kopíruje krvný cievny systém v tele. Okrem lymfatických ciev zahŕňa aj lymfatické uzliny a orgány (napr. slezina alebo mandle).
Lymfa je bledá olejovitá tekutina, ktorá vzniká v medzibunkovom priestore a vďaka menšiemu tlaku v lymfatických vlásočniciach sa nimi presúva do lymfatických ciev, lymfatických kmeňov a nakoniec je privádzaná do krvi.
Lymfu ako vnútrotelovú tekutinu tvorí najmä voda, bielkoviny, biele krvinky a patogény v podobe baktérií, vírusov a iných cudzorodých látok, ktorých sa telo práve prostredníctvom lymfy zbavuje, resp. proti nim bojuje.
Lymfatický systém je nezastupiteľný v oblasti imunity a ochrany tela a okrem toho plní drenážnu úlohu, presúva tekutiny z medzibunkového priestoru do krvného obehu a dynamicky vyrovnáva podiel tekutín v rôznych častiach organizmu podľa potreby.
Na rozdiel od srdcovocievneho systému, lymfatický systém nemá svoju pumpu. Pohyb lymfy v lymfatických cievach zabezpečuje systém chlopní, tep blízkych krvných ciev, pohyb svalstva, peristaltika tráviacich orgánov a môžeme mu pomôcť aj polohovaním a masážou.
Lymfatická vs. klasická masáž
Lymfodrenáž sa z oblasti medicíny pomerne nedávno presunula aj do oblasti wellness, kde ju chápeme ako relaxačnú, regeneračnú a kozmetickú procedúru. Je to veľmi jemná a pre klienta nenáročná technika, aj keď po jej prevedení môže pociťovať únavu a ospalosť.
Klientom treba zdôrazňovať význam pitného režimu, ktorý je kľúčový pre tento typ masáže pre jej odvodňujúce, detoxikačné a imunologické účinky.
Na rozdiel od klasickej (švédskej) masáže je lymfodrenáž aj vo wellness podobe veľmi pomalá a jemná masážna technika. Robí sa nasucho, s použitím púdru alebo v bavlnených rukaviciach, podstatou je, aby sa ruky voľne kĺzali po pokožke.
Manuálna lymfatická masáž má presne určený postup, v prvom rade je potrebné uvoľniť lymfatické uzliny nad kľúčnymi kosťami, na krku, pri ušiach a na hlave a tento postup sa opakuje aj na konci celej masáže. Jednotlivé časti tela sa drenážujú špeciálnymi hmatmi v smere toku lymfy, začína sa vždy bližšie k uzlinám a postupuje sa k periférií.
Veľmi vyhľadávaná pre svoje účinky je lymfodrenáž tváre. Pôsobí relaxačne a zároveň ako účinná omladzujúca technika. Vykonáva sa bez masážnych prostriedkov pomalými ťahmi, ktorými masér posúva lymfu smerom k uzlinám. Cieľom je odstránenie opuchov, vačkov pod očami, uvoľnenie pleti a vypnutie kontúr tváre.
Tým, že sa pokožka rýchlejšie zbaví produktov metabolizmu, je zdravšia, vyzerá mladšie, rýchlejšie sa regeneruje, pleť je svieža, rozjasnená, s jednotným farebným tónom.
Príliš dynamickí maséri, ktorí sú naučení pri masáži vyvíjať veľa sily, by mali zvážiť, či sa lymfodrenáži chcú venovať. Vyžaduje si nielen hlbšie vedomosti o lymfatickom systéme, ale najmä trpezlivosť, jemnosť, pomalosť a dôkladnosť pri vykonávaní hmatov.
Čo môže lymfodrenáž priniesť klientom:
- mierne odvodnenie tela,
- pocit uvoľnenosti, zmiernenie napätia kože a podkožia,
- odstránenie opuchov,
- vytvarovanie kriviek,
- zjemnenie a vyhladenie pokožky,
- zlepšenie stavu celulitídnej pokožky,
- zjednotenie farby pokožky,
- zjemnenie vrások,
- omladenie, rozjasnenie a vypnutie pleti,
- redukcia vačkov pod očami,
- zmiernenie migrén.
Kontraindikáciami sú onkologické ochorenia, akútne horúčkové stavy, vírové a bakteriálne infekcie, zelený zákal, vážne ochorenia srdca, obličiek, pečene a štítnej žľazy, ochorenia kože a nevysvetlené bolesti, najmä v brušnej oblasti.
Lymfodrenáž robte buď správne alebo vôbec
Odkedy sa lymfodrenáž dostala z oblasti medicíny do wellness, odborníci z radov lekárov a zdravotníkov - rehabilitačných špecialistov upozorňujú na nutnosť vykonávať ju správne, v súlade s predpísanými postupmi, veľmi jemným tlakom a s hlbšími vedomosťami o imunite a lymfatickom systéme.
K nespokojnosti odbornej verejnosti prispieva aj to, že prístrojovú lymfodrenáž ponúka mnoho kozmetických alebo masérskych salónov bez toho, aby vykonali základné ošetrenie uzlín. Týmto spôsobom môžu klientom, ktorí majú už začínajúce problémy s lymfou a opuchmi, spôsobiť zdravotné ťažkosti.
Masérske kurzy, na ktorých sa naučíte teóriu a prax lymfodrenážnej masáže, sú jedny z najdlhších doplnkových kurzov v ponuke masérskych škôl. Lymfodrenáž je vyhľadávaná aj relatívne zdravými klientmi ako wellness procedúra práve pre jej jemnosť, relaxačné a anti-age účinky. No práve preto, že sa jemným a pomalým postupom dosť odlišuje od ostatných masážnych techník, treba si nielen naštudovať teóriu, ale aj dobre ukotviť prax.