Z histórie až do budúcnosti
Bezpochyby možno povedať, že masáž je jednou z najstarších, odpradávna používaných metód, ktoré majú za účel uľaviť ľudskému telu a súčasne dopomôcť k rýchlejšej regenerácii. Vykonávala sa spravidla v kombinácii s hojivými, chladivými či naopak hrejivými masťami či zábalmi. Masážne praktiky boli odlišné, výsledok potom prichádzal niekedy už po niekoľkých minútach, u odlišných technikách treba aj po niekoľkonásobnej opakovanej aplikácii, zato jeho účinnosť potom mohla byť výrazne vyššia.
Jednou z najjednoduchších metód je pochopiteľne vlastne podvedome vykonávaná automasáž, keď si človek (bez toho, aby na to nejako myslel alebo sa k tejto činnosti zámerne pripravoval) vlastnými rukami pretrie a prehnetie unavené svalstvo, predovšetkým sa to týka nôh a rúk po namáhavejšej fyzickej záťaži. Tiež pretiahnutie tela v oblasti krku, chrbta či jednotlivých údov je akýmsi zjednodušeným masážnym prvkom.
Pretože však dostupnosť pri masáži, vykonávanej na sebe nie je na niektorých miestach ľudského tela príliš dobrá, niektoré miesta si ľudia začali masírovať vzájomne alebo sa na to niektorí jednotlivci priamo špecializovali a častou praxou začali v týchto zručnostiach vynikať. Ich služby sa stávali vyhlásenými a tých už možno považovať za prvých skutočných masérov.
Výborné relaxačné aj liečebné účinky má aj prúdiaca voda, iste si dokážete predstaviť, ako osviežujúci je po namáhavom pochode alebo ťažkej práci sa postaviť do prúdu potôčika alebo sa preťahovať pod prúdom zo sprchy. Aj tieto účinky možno pomocou masáže ešte výrazne posilniť a tak hydromasáž patrí spolu s kúpeľnými procedúrami k veľmi obľúbeným technikám.
Pôvod názvu a prvé zmienky
Kde sa vzalo slovo masáž sa už asi ťažko podarí zistiť s nejakou väčšou presnosťou, pôvodom pravdepodobne pochádza v gréckeho massein alebo arabského mas, čo sú výrazy, značiace trenie alebo miesenie. Tento výraz sa následne udomácnil vo francúzštine ako messasge, neskôr sa rozšíril prakticky po celom svete.
Zrejme najstarším písaným záznamom je Ebersov papyrus, pochádzajúci zo starovekého Egypta a datovaný do doby približne 5000 rokov pred naším letopočtom, ktorý sa zmieňuje o tom, že faraón aj ďalší mocní využívali služby masérov k obnove životnej sily. Masáže v Egypte boli populárne aj naďalej, na starých maľbách je znázornený napríklad faraón Ptahhotep pri masáži, aj slávna Kleopatra bola milovníčkou masáží.
Masérske techniky sa vyvíjali zrejme veľa podobným spôsobom aj v ďalších krajinách, nezávisle na sebe. Doložené sú zo starovekej Číny už okolo roku 3000 pred naším letopočtom, tiež v Indii boli súčasťou starostlivosti o zdravie už v pradávnych dobách. V antickom Grécku a Ríme sa lekári vo svojich dielach zaoberali krátkodobým i dlhodobým pôsobením masáže na ľudský organizmus a otroci, znalí práce s vonnými olejmi a s citlivými rukami boli vysoko cenení. S rozvojom zámorského cestovania sa mohli moreplavci, kolonizátori a objavitelia postupne stretávať s ďalšími technikami, ktoré sa vyvinuli v najrôznejších častiach sveta, v Tichomorí rovnako ako na americkom kontinente.
Stredovek nepriniesol do masážnych techník príliš veľké zmeny a novinky, za jedného z najvýznamnejších autorov modernej masáže je označovaný až švédsky lekár P. Ling, ktorý sa pri svojom misionárskom putovaní Orientom zoznámil sám na sebe s praktikami starobylých masáží a po návrate do svojej vlasti založil v roku 1813 v Štokholme ústav, ktorý sa zaoberal okrem iného aj takzvaným "liečebným cvičením".
Moderné a klasické
V masážnych technikách a vybaveniu došlo k veľkému posunu vďaka rozšíreniu mnohých moderných technických pomôcok, či už sú to špeciálne lôžka, vibračné a ďalšie prístroje, vyšetrovacie metódy sa tiež výrazne zdokonalili. Obrovský je aj výber chladiacich alebo hrejivých prostriedkov, ktoré môžu byť pri masáži aplikované na telo pacienta. Masáže sa začali výrazne špecializovať, ako príklad môžeme uviesť športové, reflexné, lymfatické, pre deti a postihnutých,... masáž prenikla aj do oblasti erotiky, takto by sa dalo pokračovať veľmi dlho.
V budúcnosti sa vďaka trochu lenivejšiemu a skôr pre mnohých často "sedavému" životnému štýlu budú masážne techniky zameriavať práve týmto smerom, popularitu si získavajú aj exotické a nezvyklé masážne techniky, ktoré z nich sa udržia a ktoré zmiznú, to ukáže až čas. Ale vždy zostane masér či masérka neoddeliteľnou a nepostrádateľnou zložkou procesu, práve správny prístup a dokonalá znalosť svojej profesie robí maséra tým, čím je. Takže maséri sa určite nemusia o svoju budúcnosť obávať.