Výška stola či dostatočná pauza medzi klientmi. Aké návyky pomáhajú masérom zostať fit?

20.7.2021Život maséraČítanie na 5 minút

Zápal či natrhnutie šliach, syndróm karpálneho tunela, bolesť chrbta či vyhorenie. To je len zopár problémov, ktoré vás môžu vyradiť z praxe maséra či masérky na dlhú dobu. Ako sa im vyvarovať? Osvojte si niekoľko nasledujúcich návykov.

Správne návyky pomáhajú masérovi predísť únave a vyhoreniu

Doprajte si oddych

Máte kompletne obsadený kalendár s minimálnymi pauzami medzi jednotlivými klientmi? Koledujete si o stav vyhorenia.

Masáže klientov nasledujúce bezprostredne po sebe sa totiž prejavia nielen na vašom tele, ale aj správaní a psychickom rozpoložení. A čo je najhoršie, klienti váš nekľud dokážu rozpoznať.

Aby ste si nepokazili reputáciu, plánujte si dni s minimálne 10 – 15 minútovými prestávkami medzi jednotlivými masážami.

Počas pauzy si doprajte napríklad dychové cvičenia, ktoré vám pomôžu pripraviť sa mentálne, ale aj fyzicky na ďalšiu masáž.

S oddychom súvisí aj to, ako dokážete zrelaxovať po práci. Dôležité je preto dopriať si vyváženú stravu, pitný režim, dostatočný spánok, ale aj nájsť si čas na vaše voľnočasové aktivity.

Po aplikovaní týchto návykov síce z krátkodobého hľadiska nestihnete vybaviť toľko klientov, no predĺžite si kariéru. Čo sa napokon z dlhodobého hľadiska oplatí oveľa viac.

Venujte čas (roz)cvičeniu

Ruky sú váš pracovný nástroj, preto sa o ne treba starať. Pred každou masážou si ich preto dostatočne rozcvičte. Ako na to?

Začnite napríklad masážou každého prsta od kĺbu ku špičke. Pokračovať môžete stláčaním stredne tvrdej loptičky. Chyťte ju medzi palec a ukazovák a stlačte ju aspoň desaťkrát. Postup zopakujte s každým prstom na rukách. Podobne si rozcvičte zápästia a predlaktia.

Aké cviky použijete, je čisto na vás. Určite však rozcvičku a pretiahnutie prstov, dlaní či celých ramien nepodceňte.

S rozcvičením a následným strečingom súvisí aj cvičenie. Cez deň pri masážnom stole dostávajú zabrať okrem rúk aj váš chrbát, hamstringy a sedacie svaly, ale aj kolená či chodidlá.

Ako tomuto dysbalansu svalov a z toho plynúcim zdravotným ťažkostiam predísť? Cvičením. Naplánujte si aspoň tri dni v týždni posilňovňu.

Prečo je dôležité precvičovať aj ostatné časti tela, si najlepšie môžete predstaviť pri svaloch ramena. Počas masírovania totiž stále držíte ruky pred telom, čo spôsobuje, že ramená majú po čase tendenciu stáčať sa dovnútra.

Jednou z najlepších možností, ako tomuto javu zamedziť, je práve posilňovaním, a to opačným rozpažovaním alebo príťahmi jednoručných činiek v predklone.

Cvičenie s činkami pomôže masérom udržať sa fit

Týmito cvikmi dokonale vyvážite namáhané časti ramena počas masírovania a ľahšie sa vyhnete svalovým komplikáciám.

Dbajte na správne držanie tela

Nemenej dôležitý krok k udržaniu vášho tela vo forme je správny postoj pri masírovaní. Práca v nevhodnej pozícii totiž vyvíja tlak na kĺby, svaly a šľachy, čím si spôsobujete ich nadmerné opotrebenie a bolesť. A to najmä spodnej časti chrbta a krčnej chrbtice.

Aby ste si im predišli, stačí dodržiavať najzásadnejšiu vec – nepredkláňať sa. V zápale práce si možno predklon neuvedomujete, no dlhodobá práca s ohnutým chrbtom a hlavou pred ramenami vás môže vyradiť z praxe na dlhú dobu.

Správnym postojom a držaním tela predchádza masér preťaženiu

O tom, či sa budete alebo nebudete pri práci predkláňať, rozhoduje okrem tela klienta aj výška stola. Venujte jej preto najväčšiu pozornosť, lebo každému sa ideálne pracuje v inej výške. Rôzne techniky zároveň vyžadujú rôzne nastavenie výšky stola.

Ak hľadáte vhodný masérsky stôl, zvoľte model s jednoduchým nastavovaním výšky. Jedným z najobľúbenejších u nás vo velvesa je kvalitný bukový stôl Lipt D-05, vhodný aj pre mobilných masérov a masérky.

Masérka spokojná s masážnym stolom
Svoju skúsenosť s používaním masérskeho stola Lipt D-05 opísala vo svojej recenzii masérka Adriana Ďurišová.

Meňte techniku masírovania

To, že masérska práca je fyzicky náročná, je nepopierateľný fakt. Hodiny vyvíjania tlaku na telá klientov sú jednoducho záťažou pre celý pohybový aparát, ktorú neobídete ani tou najlepšou technikou. Aj napriek tomu by ste však mali techniky masírovania obmieňať.

Náročnosť masáže síce zostane podobná, no vďaka rôznym technikám predídete únavovým zraneniam.

Techniku voľte aj s prihliadnutím na vaše vlastné telesné rezervy. Keď trpíte napríklad hypermobilnými palcami, využívajte viac techniky s použitím dlaní či predlaktí.

Používanie predlaktia pri masáži

Odbremeniť vás od používania veľkej sily vám sčasti pomôžu aj rôzne pomôcky, ako sú napríklad valce či polvalce, vďaka ktorým si klienta na stole môžete vhodne nastaviť.

A keď už sme pri využívaní sily, dbajte na to, aby ste čo najviac vyvíjali tlak váhou celého tela, nielen silou ramien. Predídete tak neželaným bolestiam, únave či zraneniam.

Nechoďte cez bolesť

Hoci dodržiavate všetky vyššie spomenuté pracovné návyky, bolesť pri masírovaní sa vám nemusí vyhnúť.

Na záver preto pripomíname, že len čo pocítite prvé príznaky bolesti alebo zhoršenej funkcie vášho tela, začnite problém ihneď riešiť.

Ak totiž budete pracovať so sebazaprením, bolesť sa môže stať chronickou, čím ohrozíte vašu kariéru. A to si predsa neželá nikto. Ani vy, ani vaši klienti.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.