Vdovský hrb. Prečo vzniká a ako ho eliminovať?

17.2.2025NapredovanieČítanie do 10 minút

Hrb v oblasti krčnej chrbtice je nielen estetickou vadou, ale aj funkčným problémom. Aj keď štatisticky najčastejší výskyt je u žien po menopauze, čoraz častejšie sa tento problém objavuje aj u mladších ľudí bez ohľadu na pohlavie. Správnymi postupmi sa dá našťastie riziko vzniku vdovského hrbu eliminovať, alebo s už vzniknutou patológiou pracovať.

Hrb v oblasti stavca C7

Anatómia

Chrbtica ako funkčný celok sa skladá zo stavcov, medzistavcových platničiek, fazetových (medzistavcových) kĺbikov, väzív či svalov. Má prirodzené zakrivenia, a to kyfózu a lordózu. Často sa stretnete s termínom kyfóza a lordóza pri popisovaní vady a deformity, no nie je to správny pojem. Patológiou je až hyperkyfóza a hyperlordóza, čiže nadmerné vykrivenie, alebo opak - hypolordóza a hypokyfóza, inými slovami napriamená lordóza / kyfóza.

Príčina a následky vzniku vdovského hrbu

Pojem vdovský hrb (odborne gibbus) vznikol z historických asociácií. Tento jav bol totiž častejší u starších žien, ktoré boli dlho v strese alebo niesli veľkú emocionálnu či fyzickú záťaž. Manifestuje akumuláciou tukového tkaniva v oblasti siedmeho krčného stavca (C7). No prečo sa usádza tuk práve v tejto oblasti?

Ako starneme, naše telo prechádza rôznymi hormonálnymi zmenami, najmä poklesom estrogénu u žien počas menopauzy. Tento hormonálny posun môže viesť k redistribúcii telesného tuku, pričom sa častejšie usádza na krku, chrbte alebo bruchu.

Dôležitým univerzálnym faktorom je stres. Ten zvyšuje hladinu hormónu kortizolu, ktorý môže podporiť ukladanie tuku v oblasti krku a hornej časti chrbta. Stres spojený so zlým držaním tela, napätím a chronickým preťažením prispieva k tomu, že sa tuk usádza práve v tejto oblasti.

Aj dlhodobé sedenie v nesprávnej polohe môže spôsobiť deformácie v držaní tela, a tým zvýšený tlak na určité oblasti, vrátane krku. To môže spustiť nahromadenie tuku a zhoršenie elasticity pokožky v tejto oblasti. Genetika je taktiež do značnej miery zodpovedá za sklony k ukladaniu tuku na určitých miestach.

V neposlednom rade sú to naše návyky a pohybové stereotypy. Nerešpektovaním správneho držania tela oslabujeme prirodzenú opornú funkciu našej chrbtice a koledujeme si o dysfunkcie a bolestivé stavy. Ak sa človek dostatočne nevenuje fyzickej aktivite a neudržiava si dostatočnú flexibilitu a silu v oblasti krku a chrbtice, z čoho vyplýva aj nedostatok svalového tonusu, môže to viesť k tomu, že tuk sa začne v tejto oblasti ukladať


Existuje aj súvislosť medzi obezitou a stagnáciou lymfy. Obezita môže zvýšiť riziko stagnácie lymfy, pretože nadmerný telesný tuk narúša normálnu cirkuláciu lymfy. S narastajúcim množstvom tuku v tele, najmä v oblasti krku a hornej časti chrbta, sa narúša funkcia lymfatických ciev, čo vedie k zadržiavaniu tekutín v týchto oblastiach.

Zaujímavosťou je, že hrb môže byť spojený s užívaním niektorých liekov (kortikosteroidy -môže vzniknúť aj tzv. Cushingov syndróm, antidepresíva, beta-blokátory na liečbu kardiovaskulárnych problémov a vysokého krvného tlaku, antipsychotiká, napr. olanzapín a klozapín).

Vdovský hrb sa dokonca spája s nesprávnou výškou oporných zubov (6tky). Tento jav však nie je v priamom vzťahu s problémami so zubami, je nepriamym vplyvom, v dôsledku ktorého vznikajú posturálne problémy.

Následkom nesprávneho zarovnania zubov alebo ich nesprávnej výšky je nerovnováha v žuvacích pohyboch a napätie prenášané do oblasti čeľusti, krku a ramena. To môže viesť k problémom s držaním hlavy a celkovou postúrou. Pri dlhodobých problémoch s nevhodným skusom môže telo kompenzovať tento problém a vzniknuté napätie v oblasti krku, ramien a chrbtice prispieva k vytvoreniu tuku v oblasti krku.

Ako už vieme, ľudské telo je dokonalým systémom, kde všetko so všetkým súvisí. Keď jedna čiastočka tejto skladačky nefunguje tak, ako má, prejaví sa to ako reťazová reakcia v ostatných segmentoch.

Aj gibbus vie byť spúšťačom ďalších, sekundárnych funkčných a štrukturálnych problémov. Deformácie všeobecne vedú k chronickej bolesti a diskomfortu na úrovni chrbtice a okolitých tkanív. Vzniknuté posturálne zmeny majú za následok zaťaženie medzistavcových platničiek, čo môže vyústiť až do degeneratívnych a zápalových ochorení. V pokročilom štádiu dokáže ovplyvňovať aj dýchanie alebo našu celkovú psychickú pohodu.

Prevenciou vzniku vdovského krbu je aj cvičenie

Prevencia a liečba

V rámci prevencie je dôležité uvedomovanie si našich každodenných návykov. V každej sfére fungovania vieme vedome niečo zlepšiť, aby sme eliminovali riziko vzniku hrbu.

Do nášho jedálničku môžeme zaradiť stravu bohatú na vitamín D, ktorý prospieva zdraviu kostí. Vieme si odsledovať pohybové zlozvyky, či už doma alebo na pracovisku (hrbenie sa, hlava predsunutá dopredu, telefonovanie s mobilom opretým o jedno plece, neprirodzený sed...).

Denná pohybová aktivita v podobe strečingových a posilňovacích cvičení, ako napríklad jóga. A základom je naučiť sa správnu techniku dýchania.

Ak sa rozhodnete riešiť vdovský hrb s fyzioterapeutom, ukáže vám korekčné cvičenia, ktoré vám pomôžu zlepšiť držanie tela, natiahnuť a spevniť svaly. Súčasťou terapie sú aj liečebné masáže alebo fyzikálna terapia.

V Dornovej metóde sa taktiež spomína vdovský hrb, a táto terapia sa dá pekne zakomponovať do rehabilitácie. Dobrou správou je, že ju viete aplikovať aj doma, za pomoci rodinného príslušníka. Stačí, keď vám dlaňou s prstami smerom dole prechádza so silnejším tlakom po oblasti stavca C7 pri vašom výdychu. Vy mu asistujete tým, že krúžite ramenami dozadu. Môžete tento postup opakovať viackrát denne. Ani zapojením masáže (klasická masáž, lymfodrenáž) do terapie nič nepokazíte, práve naopak. Jej všeobecné benefity priaznivo podporia liečbu.

Z cvikov na doma môžete vykonávať „zasúvanie brady“. Postavíme sa vzpriamene s uvoľnenými ramenami a pomaly zaťahujeme bradu smerom ku krku, akoby sme sa ju snažili skryť medzi ramená. Túto pozíciu držíme 5 sekúnd a uvoľníme. Opakujeme 10-15 krát.

Cvik vieme zopakovať aj v ľahu na chrbte na zemi. Natiahneme bradu, zdvihneme mierne hlavu zo zeme, vydržíme 5 sekúnd a položíme.

Kľúčové je zamerať sa na zlepšenie držania tela, posilnenie svalov hornej časti chrbta, krku, a ramien, ako aj na rozťahovanie a uvoľnenie napätých svalov v oblasti krku a ramien, takže cvikov je na výber veľké množstvo. Všeobecne platí, čím skôr sa zaháji liečba, tým je lepšia prognóza.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.