Trápia vás bolesti chodidla alebo päty? Môže byť za tým pätová ostroha

18.11.2024NapredovanieČítanie na 3 minúty

Pri preťažení alebo úraze sa môže v oblasti päty vytvoriť takzvaná ostroha, čo je nepríjemný bolestivý stav, ktorý človeku sťažuje chôdzu a každodenné fungovanie. Čo stojí za vznikom tejto nepríjemnej diagnózy a ako sa dá proti nej bojovať?

Bolesti päty môže spôsobovať aj pätová ostroha

Etiológia pätovej ostrohy

Pätová ostroha (calcar calcanei) je následok preťaženia väzivového aparátu nohy v oblasti úponu pätovej kosti. Môže byť spôsobená opakovanou a dlhodobou záťažou nohy (beh, dlhodobé státie, chôdza po tvrdom povrchu), nevhodnou obuvou (tvrdá podrážka, úzka špička), posttraumaticky po úraze chodidla alebo Achillovej šľachy, následkom reumatických ochorení alebo deformít nohy (ploché nohy, prepadnutá priečna klenba a pod.). Rizikovou skupinou sú najmä obézni ľudia, aktívni bežci alebo joggeri.

Proces tvorby pätovej ostrohy sa spúšťa, ak dochádza k nedostatočnému okysličeniu tkaniva, čím je obmedzený prívod živín a odvod odpadových látok z postihnutej oblasti a vzniká chemický zápal (zápal z nedostatočnej výživy mäkkých tkanív). V mieste postihnutia tak dochádza k veľmi pomalej kalcifikácii a abnormálnemu rastu kosti.

Plantárna fascitída

Výrastok na päte však nie je sám o sebe primárnym spúšťačom bolesti. Vyvinie sa ako reakcia na plantárnu fascitídu, charakterizovanú ako bolesť päty pri záťažových činnostiach.

Plantárna fascia je silná šľachovitá štruktúra, ktorá spája pätu (calcaneus) s metatarzálnymi kosťami v prednej časti chodidla. Je takmer stále pod napätím, dynamickým či statickým.

Ostroha neskôr vzniká ako kompenzačný mechanizmus organizmu na preťaženie. Časom nadmerná iritácia a stres plantárnej fascie môže viesť k mikrotraumám, ktoré majú za následok chronickú degeneráciu vlákien.

Diagnostika a liečba

Pri diagnostike aspekciou (pohľadom) si všímame viditeľné známky zápalu, opuchu či začervenania. Na presné určenie diagnózy využívame najčastejšie zobrazovacie vyšetrenia v podobe RTG, no nie sú vylúčené ani vyšetrenia pomocou MRI alebo ultrazvuku, ak existuje podozrenie na poškodenie okolitých tkanív.

Pacienti s plantárnou fascitídou sa sťažujú na náhle vzniknutú, ostrú bolesť uprostred chodidla alebo päty s maximálnou intenzitou v ranných hodinách a zhoršujúcou sa pri chôdzi. Môžu ju však pociťovať aj ako miernu, tupú bolesť počas celého dňa. Pri vyšetrení sa bolesť zhoršuje pri pasívnej extenzii palca nohy. Plantárna fascia je často skrátená a bolesť vyžaruje až k prstom nohy.

Cieľom fyzioterapie pri pätovej ostrohe je zmierniť bolesti a zlepšiť pohyblivosť kĺbu. Používa sa kombinácia rôznych techník, akými sú masáž (zmiernenie bolesti a zlepšenie krvného obehu), cvičenie (posilnenie svalov a zlepšenie kĺbovej stability), kinesiotaping alebo prvky fyzikálnej terapie.

Priaznivo na tento stav vplývajú aj ultrazvuk, laser, kryoterapia alebo rázová vlna. Chirurgické zákroky pri plantárnej fascitíde vo všeobecnosti neprichádzajú do úvahy, kým sa dôkladne nevykoná konzervatívna liečba a v zásade až keď symptómy sú prítomné dlhšie ako 6 mesiacov.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.