Soundhealing - liečivá sila zvuku

8.7.2024Fit a v pohodeČítanie do 10 minút

Už ste boli na soundhealingu? Táto príjemná, relaxačná alternatívna terapia sa v posledných rokoch dostáva stále viac do povedomia. Liečba zvukom má mnoho podôb a možností, pretože sa pri nej dá využiť veľmi veľa nástrojov na vyludzovanie zvukov. Čo to soundhealing je, ako na nás pôsobí a ako prebieha? Prečítajte si.

Soundhealing

Liečenie zvukom

Zvuky a hudba majú v ľudskej spoločnosti kľúčové miesto. Ak má niekto príjemný hlas, hovoríme, že jeho reč plynie ako hudba. Hudba spája ľudí na celom svete a rozumieme jej bez prekladu. Vyvoláva v nás emócie, pomáha nám sústrediť sa, upokojiť sa, nabudiť, sprevádza nás celým životom pri významných príležitostiach a oslavách.

Nielen hudba, ale zvuky samotné majú schopnosť ovplyvňovať naše telo a myseľ. Princípom soundhealingu je, že všetko vo vesmíre vibruje na určitej frekvencii. Pokiaľ zvuky okolo nás s nami harmonizujú (spev vtákov, zurčanie potoka, nárazy vĺn na breh, zvuk dažďa, rytmické bubnovanie), cítime sa lepšie, ak je zvuk príliš hlasný, nerytmický alebo neharmonický (vŕtanie, vŕzganie, zbíjačka), nerobí nám dobre, doslova nás rozlaďuje a unavuje.

Terapeutické využitie akustických vĺn

Terapia zvukom v najširšej podobe zahŕňa aj lekárske využitie akustických vĺn nepočuteľných pre ľudské ucho, napríklad ultrazvuk na rozbíjanie obličkových kameňov alebo využitie rázovej vlny v medicíne.

My sa však dnes budeme venovať soundhealingu, alternatívnej alebo doplnkovej terapii, ktorá využíva zvuky, ktoré dokáže ľudské ucho zachytiť, pracuje v počuteľnom spektre.

Soundhealing používa pestrú zmes nástrojov prevažne z prírodných materiálov na vyludzovanie zvukov rôznych frekvencií a vibrácií s cieľom kladne zapôsobiť na fyzické zdravie a duševnú pohodu. Na popularite stúpa aj preto, že je to príjemná, neinvazívna a relaxačná forma terapie.

Ako vyzerá zvukový kúpeľ?

Soundhealing môžete absolvovať v skupine alebo individuálne, ako samostatnú terapiu alebo ako súčasť masáže, hodiny jogy alebo meditácie. Dĺžka terapie je rôzna, zvyčajne okolo 1 hodiny, ale stretnete sa aj s krátkymi sedeniami v rozsahu 15 minút a naopak až s 90 minútovým zvukovým kúpeľom.

Spoločné majú to, že si pri terapii si v príjemnom prítmí, zvyčajne pri svetle sviečok pohodlne ľahnete na podložku, zakryjete sa dekou, zatvoríte oči a necháte na seba pôsobiť zvuky.

Pri soundhealingu terapeut rozoznieva nástroje z prírodných materiálov. Najčastejšie sa stretneme s tibetskými alebo krištáľovými misami a gongami, počuť môžeme aj zvončeky a rolničky, bubny, hrkálky, kalimby alebo dažďové palice. Nástrojov je veľké množstvo a neustále pribúdajú a pri terapii zvukom sa však využíva i ľudský hlas, spev alebo recitovanie mantry.

Postup je na terapeutovi, ale väčšinou začína terapia prehĺbením dýchania a samostatnými zvukmi, napríklad údermi na rôzne naladené tibetské misky, ktoré terapeut necháva jednotlivo doznieť.

V prostriedku terapie sú zvuky intenzívnejšie (vírenie a údery na gongy, bubny), prelínajú sa a nadväzujú jeden na druhý a ku koncu sa znova zjemnia. Zvuky rozvlnia vzduch a silnejšie vibrácie môžu dokonca až masírovať telo.

Soundhealing sa dá kombinovať s inými alternatívnymi terapiami, napríklad s aromaterapiou, aby sa zmyslový zážitok ešte zintenzívnil.

Liečbu zvukom môžete spraviť aj sami pre seba

Čo môžete očakávať

Soundhealing prežíva každý po svojom, všeobecne je táto terapia veľmi príjemná, nenáročná a relaxačná. Oči máte zatvorené, zvuky preto vnímate intenzívnejšie.

Väčšinou sa uvoľníte a dostanete sa do hladiny alfa, niekto vidí farby, prepadá sa do sna, môžu sa vynoriť rôzne pocity a mimovoľné reakcie tela, napríklad úsmev pri zvonení rolničiek, ktoré pripomínajú zimné rozprávky, Vianoce a šťastie, ktoré sme zažívali ako deti.

Niektorí ľudia vplyvom vibrácií pociťujú aj tŕpnutie alebo mravčenie po tele, pocit ľahkosti, tepla alebo chladu. Stane sa, že niektorý zvuk je nám veľmi príjemný alebo naopak nepríjemný, o tom sa môžeme s terapeutom po terapii porozprávať. Odporúča sa po terapii navýšiť pitný režim a zvyšok dňa zostať v relaxačnom režime, soundhealing je preto najvhodnejšie absolvovať navečer.

Ako každú z jemných alternatívnych terapií, aj účinky soundhealingu vieme zhodnotiť po viacerých stretnutiach. Veľa ľudí ale pocíti zmeny vo svojom vnímaní a cítení už po prvej terapii.

V čom môže pomôcť absolvovanie soundhealingu?

  • uvoľnenie od stresu,
  • zmiernenie pocitov úzkosti a smútku,
  • lepší spánok,
  • pocit oddýchnutia a prílevu energie,
  • zrelaxovanie a zharmonizovanie tela i psychiky,
  • zmiernenie alebo vymiznutie bolestí.

I keď spôsob, akým zvuková terapia pôsobí na organizmus, nie je preskúmaný do detailu, vibrácie majú vplyv na aktivitu mozgu a hladinu stresových hormónov, pôsobia upokojujúco na nervový systém a môžu harmonizovať organizmus až na bunkovej úrovni.

Domácej verzii soundhealingu sa podvedome venuje každý, keď si púšťa svoje obľúbené skladby pre zlepšenie nálady alebo k meditácií či na upokojenie po stresujúcom dni. Aj hranie na hudobnom nástroji alebo spev je samoliečbou zvukom, ku ktorej sa pridáva ešte jemná motorika a stimulácia mozgu, ktorý prepája prácu jednotlivých častí tela (podľa toho, na akom nástroji hráme) a vlastné vnímanie zvuku.

Kontraindikácie soundhealingu

Aj keď hudba a zvuky prakticky nemajú obmedzenia, absolvovanie terapie s intenzívnym pôsobením zvuku a vibrácií sa neodporúča v niektorých situáciách:

  • vážne psychické ochorenia alebo aktuálne ťažké psychické problémy,
  • epilepsia, ktorá je spúšťaná zvukom,
  • pre ľudí s kardiostimulátorom a niektorými typmi kovových implantátov,
  • pri problémoch so zrážaním krvi, pri čerstvých jazvách, otvorených ranách a trombóze,
  • v prvom trimestri tehotenstva.
Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.