
Som žena a masírujem. Ako využiť ženskú cyklickú premenlivosť pri masáži?
Len zdanlivo je dnešný článok venovaný iba ženám. Ženský menštruačný cyklus, jeho prejavy a vplyv na každodenný život sú ešte stále témou, o ktorej mnohí muži, ale aj samotné ženy vedia len málo a - bohužiaľ - často viac vedieť ani nechcú. Prečo teda mnohí ľudia preferujú masérku - ženu a nie muža s jeho stálou a stabilnou energiou? Skúsili sme jemne nazrieť do premenlivého, nežného aj výbušného sveta ženského cyklu a dovolili sme si na záver pridať aj zopár rád pre ženy masérky.

Ženský cyklus a jeho zmeny v čase
Pomenovanie menštruácia sa viaže na latinský alebo grécky výraz pre Mesiac a aj priemerná dĺžka cyklu 28 dní ladí s dĺžkou 4 lunárnych fáz.
S prvou menštruáciou (menarché) sa u nás žena stretne ešte ako dievča, priemerne vo veku 12 rokov (bežne medzi 8 a 16 rokmi). Cyklické zmeny ju sprevádzajú celý život, až do poslednej menštruácie (menopauza), ktorá priemerne prichádza vo veku 51 rokov (bežne medzi 45-55 rokmi).
Reprodukčné správanie v Európe sa za posledných asi sto rokov radikálne zmenilo. Skorší nástup prvej menštruácie, odkladanie prvého aj ďalších pôrodov do neskoršieho veku, menší počet detí v rodine, kratšie obdobie dojčenia a tiež nárast negatívnych účinkov životného prostredia a stresu má podstatný vplyv na ženský hormonálny cyklus. Odhaduje sa, že žena v minulosti mala približne 100-150 menštruačných cyklov za život, zatiaľ čo dnešná žena ich má približne 400-450.
Čo sa však zmenilo len málo, je pohľad spoločnosti na cyklus, resp. na menštruáciu, ktorá je často vnímaná ako jediný prejav ženskej cyklickosti a to prejav oslabujúci, určitým spôsobom nepatričný alebo trápny. Nielen muži, ale aj ženy samy často prejavom cyklickosti nerozumejú, a keďže pri menzes ide o telesný prejav spojený s krvou, je im nepríjemné o tejto téme rozprávať alebo niečo zisťovať.
Menzes a tým celý cyklus je považovaný za čisto ženskú záležitosť, ktorá by sa mala riešiť tak nejako mimo spoločnosť. Čo je svojím spôsobom zvláštne, keďže každý jeden človek je na svete vďaka ženskému menštruačnému (alebo ovulačnému či reprodukčnému) cyklu.
Na cyklickosť sa môžeme pozrieť z medicínskej stránky a popisovať vplyv jednotlivých hormónov na ženské telo a myseľ. Niektorí autori nachádzajú pre 4 fázy menštruačného cyklu poetickejšie názvy a popisujú ich ako jar, leto, jeseň a zimu alebo im pripisujú vlastnosti slovanských bohýň či archetypov Panny, Matky, Čarodejnice a Vedmy.
Masérka v cykle
Čo nás ale bude zaujímať najviac je, ako sa vtedy žena cíti fyzicky a psychicky. Aj keď cyklus môže byť u každej ženy iný a jeho prejavy sú do istej miery individuálne, vieme nájsť body spoločné pre väčšinu žien. Menštruačný cyklus môže ovplyvniť výkonnosť masérok rôznymi spôsobmi a pokiaľ je to možné, je dobré prispôsobiť pracovný plán a techniky podľa fáz cyklu, aby ste mohli naplno využiť svoj potenciál.

1. Menštruačná fáza
Prvý deň menštruačného cyklu vieme ako jediný pomerne presne určiť – je to deň, kedy začalo krvácanie, ktoré mení intenzitu a končí obyčajne do 7 dní. Keďže nedošlo k oplodneniu, telo za zbavuje výstelky maternice.
Menštruačné krvácanie je hlavne v prvých dňoch obdobím citlivosti. Pnutie a bolestivosť podbruška a prsníkov, bolesti hlavy, citlivosť pokožky, zadržiavanie tekutín v tkanivách, únava, útlm, pokles energie, nechuť k vyšším fyzickým výkonom, potreba viac spať a jesť. Psychicky chuť byť sama, stiahnuť sa do seba, vynárajú sa neriešené problémy.
Plusy:
- pohyb okolo masérskeho stola pomáha tlmiť kŕče a bolesti
- s nástupom menštruácie pominuli nepríjemné predmenštruačné symptómy
Mínusy:
- rýchlejšia fyzická aj psychická únava, nechuť ku sociálnym kontaktom
Odporúčania: Neplánovať si na prvé dni menštruácie viacero ťažších masáží, viac spať a oddychovať, naplánovať si voľno a „ničnerobenie“.
2. Folikulárna fáza
Vo vaječníku dozrieva vajíčko a ženské telo je plné sily a aktivity. Rýchlejšia regenerácia svalov, svižné uvažovanie, sebavedomie, priateľskosť, komunikácia. V tejto fáze sú ženy za celý cyklus asi najviac podobné mužom, stúpa aj testosterón, k výzvam pristupujú viac analyticky ako citovo a ak sa nevyčerpali v menštruačnej fáze, majú aj dostatok fyzických síl.
Plusy:
- fyzická sila, psychická odolnosť
- veselá myseľ
- zameranie na cieľ
Mínusy:
- skoro žiadne, masírujeme viac technicky a dynamicky
Odporúčania: Využiť na ťažšie masáže, vybavovanie odkladaných vecí (nákupy, administratíva), vhodný čas na doplnkové kurzy technickejšieho charakteru (bankovanie, tejpovanie), zmeny v masážnom salóne.
3. Ovulačná fáza
Relatívne krátky čas daný životnosťou vajíčka a spermií, kedy je možný vznik nového života. Zrelé vajíčko sa pohybuje z vaječníku cez vajíčkovod do maternice. Mnohé ženy o svojej ovulácií vedia, cítia pnutie v podbrušku, zmeny vnímania teploty, zvýšenú chuť na sexuálne aktivity, nežnosť, chuť starať sa o ostatných ľudí.
Plusy:
- energia, vitalita, sebavedomie
- vrchol komunikačných zručností
- zvýšená citlivosť na vône
- chuť starať sa o klientov ako v bavlnke
Mínusy:
- temer žiadne, možný sklon k vyššej citlivosti a dojatiu
Odporúčania: Najspokojnejšia so svojím výkonom, masáže sú starostlivé a citlivé, len pozor na chuť úplne sa rozdať, nechajte si energiu aj pre seba a rodinu. Citlivosť na vône by mohol byť problém pri intenzívnejšie voňajúcich masážnych prostriedkoch.
Ideálny čas na získavanie novej klientely, prezentácie a doplnkové kurzy masážnych techník orientovaných na relax (lomi lomi, masáž lávovými kameňmi).

4. Luteálna fáza
Najdlhšia fáza, ktorá trvá zhruba 14 dní. Hladiny hormónov klesajú, fyzicky sa objavuje s blížiacou sa menštruáciou zadržiavanie vody v tele, vyrážky na pleti, chuť viac jesť a neobvyklé kombinácie chutí, nervozita, výbušnosť, ale aj pocity smútku a citlivosť, zimomravosť striedaná s pocitmi prílišného tepla.
Táto fáza sa často označuje aj pojmom PMS (predmeštruačný syndróm) a je pre mnoho žien najobťažnejšou časťou cyklu. No zároveň sa jej pripisuje nárast kreativity, intuície, chuť meniť nefunkčné veci v živote a upratovať – nielen fyzicky domácnosť, ale aj vo svojom vnútri.
Realizácia nápadov však často naráža na únavu a nechuť púšťať sa do niečoho, čo možno je potrebné spraviť, ale nie to zábavná ani obľúbená činnosť.
Plusy:
- zvýšenie empatie, intuície a citlivosti umožňujú lepšie odhadnúť potreby klienta
Mínusy:
- zmeny v citlivosti pokožky a prstov (nešikovnejšie ruky)
- únava, podráždenosť, výkyvy nálad
- citlivosť ku kritike, nespokojnosť s vlastným výkonom
- fyzické nepohodlie (napätie v prsníkoch, pocit nafúknutia)
Odporúčania: Čas využiť všetky vedomosti a zručnosti a pustiť pri masáži autopilota. Doprajte sebe aj klientom „tichú“ masáž, pustite meditačnú hudbu, nerozprávajte, neriešte ani nepočúvajte problémy klientov, ponorte sa do seba a nechajte ruky pracovať.
Veľa odpočívajte, doprajte si viac spánku, jedla, dýchacích cvičení a času osamote. Odložte na neskôr povinnosti, ktoré nehoria a nerobte rozhodnutia, ktoré vyžadujú zvážiť veľa okolností (napríklad kúpu elektrického lehátka radšej o pár dní odložte).
Ak sa vám nechce „do akcie“, zapíšte si aspoň nápady, môžete ich zvážiť a zrealizovať neskôr.
Na záver
Napriek vnímaniu zmien v citlivosti, empatii a fyzickej sile sú profesionálne masérky schopné poskytovať kvalitné služby počas celého menštruačného cyklu vďaka svojej zručnosti, vedomostiam a skúsenostiam.
Nechcime však, aby ženy boli celý mesiac rovnaké, nie je to ich prirodzenosťou. Prirodzenosťou ženy je zmena, premenlivosť podôb a prejavov ženského tela, aj duše. Na mužoch si ceníme ich emocionálnu stálosť a stabilitu, ženy prinášajú do sveta hĺbku, intuíciu, empatiu a precítenie. A to aj do sveta masáží.
Odporúčané články
