Sklenené či silikónové? Poradíme vám, ako si vybrať správne banky na bankovanie

18.5.2020Velvesa odporúčaČítanie na 5 minút

Bankovanie. Stará čínska terapeutická metóda, pri ktorej sa prikladajú banky z rôznych materiálov na telo, aby sa vytvoril podtlak. Má dokázateľné zdravotné účinky, ale o tých niekedy nabudúce. Dnes sa pozrieme na samotné banky. Takže – s čím bankujete vy?

Poradíme vám, ako si vybrať správne banky na bankovanie

Bankovanie poznali už v starom Egypte, v Číne a neskôr i v starom Grécku. Bankovalo sa pomocou teľacích rohov, nádobiek z bambusu a keramiky alebo malých tekvíc. Keď Egypťania objavili, ako sa vyrába sklo, aplikovali tento objav aj do oblasti terapií a vyrobili prvé sklenené banky na bankovanie.

Ale dosť bolo histórie. S teľacími rohmi by sa nám dnes asi pracovalo nepohodlne. :) Moderná podoba bankovania využíva predovšetkým sklenené, plastové, silikónové a gumové banky.

Ktoré banky zvoliť?

Máloktorý masér či terapeut si trúfne na bankovanie bez absolvovania kurzu alebo aspoň dôkladného zaučenia od skúseného maséra. Pri sklených bankách sa totiž pracuje s otvoreným ohňom a nikto si nepraje popáliť klienta alebo podpáliť masérsky salón.

Poradíme vám, ako si vybrať správne banky na bankovanie

Pri sklenených bankách máme na výber z hrubostenných alebo tenkostenných baniek. Oba typy majú svoje výhody a nevýhody. Spoločnou výhodou je, že sklo je zdravotne nezávadný a k pokožke úplne neutrálny materiál, ktorý sa ľahko čistí a sterilizuje.

Hrubostenné masážne banky sú masívne a odolné. Neprehrievajú sa v ruke, dobre držia na tele a svojou váhou prispievajú aj k vákuovému efektu. Nevýhodou pre masérov s jemnejšími rukami môže byť ich veľkosť a váha. Vzhľadom na hrúbku steny sa zároveň nevyrábajú v malých rozmeroch, ktoré sú vhodné pre detailnejšiu terapiu.

Poradíme vám, ako si vybrať správne banky na bankovanie

Tenkostenné banky sú jemné a tým i krehké. Účinnosťou sa vyrovnajú hrubostenným bankám, ale vyrábajú sa i v drobných veľkostiach, vhodných napríklad na ošetrenie karpálnych tunelov alebo na precíznu prácu okolo kĺbov. No nechcené odpadnutie tenkostennej banky z tela klienta väčšinou znamená jej rozbitie. Taktiež sa pomerne rýchlo prehrievajú.

Vákuové banky sú vyrobené z plastu vo viacerých veľkostiach a podtlak sa dosahuje odsávaním vzduchu pumpičkou, ktorá je súčasťou každého balenia. Hodia sa všade tam, kde je použitie ohňa pri bankovaní komplikované, pri práci s deťmi alebo s dospelými, ktorí sa boja ohňa. Je tiež vhodným doplnkom pri niektorých terapiách, napríklad pri ošetrení Dornovou metódou.

Poradíme vám, ako si vybrať správne banky na bankovanie

Z pohľadu čínskej medicíny, ktorá sa na bankovanie pozerá z hľadiska meridiánov a vyrovnávania energií, je vákuové bankovanie vhodné tam, kde telu netreba pridávať oheň. To je však rozsiahla téma, hodná samostatného článku.

Silikónové alebo gumové banky sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, tvaroch, rozmeroch a farbách. Hodia sa najmä pri práci s pokožkou, podkožím a lymfou. Vďaka materiálu a tvaru sa nimi dobre vykonáva pohyblivé bankovanie. Gumové banky sú tvrdšie, sú teda vhodné na prácu s vyšším podtlakom.

Masážne banky zo zdravotníckeho silikónu umožňujú vytvoriť väčší alebo menší podtlak podľa želania. Sú obľúbené pri beauty masážach a zoštíhľovacích terapiách. Ich používanie redukuje celulitídu v problémových partiách. Malé silikónové banky používajú nielen maséri, ale vyhľadávajú ich aj kozmetičky ako nástroj na odlymfovanie a vyhladenie pleti.

Poradíme vám, ako si vybrať správne banky na bankovanie

Pomoc aj po covide

Bankovanie je terapia, ktorá v Európe momentálne prežíva boom. Široké spektrum indikácií, pri ktorých pomáha, a spokojnosť klientov, keď im po bankovaní ustúpia zdravotné, ale aj psychické ťažkosti, vedie klientelu k vyhľadávaniu masérov, ktorí bankovanie ovládajú.

Keďže bankovanie vie kladne ovplyvniť energiu jednotlivých orgánov, je vhodnou terapiou aj v prípade postcovidového syndrómu: únava, pocit nedostatočného dychu, zadýchavanie sa, spavosť, bolesti.

Netreba však zabúdať na to, že bankovanie má dve roviny – mechanickú a energetickú. V pôvodnej čínskej podobe terapie sa pracuje po dráhe meridiánov. Banky sa prikladajú na významné body na tele a volí sa materiál baniek a podtlak podľa stavu tela klienta.

Mnoho masérov však nemá hlbšie vedomosti z oblasti čínskej medicíny a predsa bankovanie používajú. Ak sa robí s citom a masér je ochotný sa učiť a poučiť z reakcie klientov, môžeme túto metódu iba odporúčať. Aj keď po bankovaní väčšina z nás vyzerá ako po boji s chobotnicou s obrovskými prísavkami. :)

Za prínosné postrehy k článku autorka ďakuje masérke a terapeutke Kataríne Rehákovej a kolegom.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 1

Martin

Pekný članok..dal by sa doplniť este o diagnostiku podľa bankovania a spojenie so sympatikusom a parasympatikusom a hlavne krvavé bankovanie a liečbu spazmov touto metodou

Viac