Pomôže masáž s vypadávaním vlasov?

16.7.2024Fit a v pohodeČítanie do 10 minút

Hovorí sa, že vlasy sú korunou krásy. Koho by teda netrápilo, keď mu z tejto koruny ubúda. V článku sa dozviete, koľko vlasov má priemerne človek na hlave, aký je životný cyklus vlasu a ako dopriať masáž vlasovej pokožke s cieľom zastaviť padanie vlasov alebo zlepšiť ich hustotu a kvalitu.

Ku zdravým hustým vlasom môže pomôcť aj masáž

Koľko vlasov máme na hlave?

To záleží od genetiky, starostlivosti o vlasy, výživy a vôbec životného štýlu, pohlavia, veku a textúry vlasu. Málokomu by sa asi chcelo spočítať si vlasy na hlave, orientujeme sa skôr pocitovo a pohľadom, priemerné hodnoty podľa vybraných parametrov sa uvádzajú takto:

Pohlavie
Muži 100 000 - 150 000
Ženy 80 000 - 120 000

Farba vlasu
Blond 140 000 - 160 000
Hnedé 100 000 - 120 000
Čierne 90 000 - 110 000
Ryšavé 80 000 - 100 000

Textúra vlasov
Jemné, tenké 90 000 - 120 000
Stredne husté 100 000 - 150 000
Veľmi husté 120 000 - 180 000

Ide o orientačné čísla, lebo v praxi sa stretneme s väčšími individuálnymi rozdielmi. Čo máme spoločné je, že počet vlasov postupne klesá s vekom a ich štruktúra a farba sa môže meniť v závislosti od viacerých faktorov (stres, hormonálne zmeny – tehotenstvo, trauma, invazívna liečba). Napríklad po chemoterapii a úplnom vypadaní vlasov môžu narásť vlasy inej farby aj štruktúry.

Životný cyklus vlasu

Vlas od začiatku rastu až do vypadnutia absolvuje štyri rastové fázy. Prvá z nich sa nazýva anagénová a je to rastová fáza.

Od dĺžky anagénovej fázy závisí aj to, aké dlhé nám môžu vlasy narásť. Čím je dlhšia, tým vyššia je nádej na vlasy až po pás. Vlas rastie 2-6 rokov a počas toho sa neustále tvoria nové bunky, ktoré vytláčajú vlas z vlasového folikulu.

Katagénová fáza je pomerne krátka, prechodná, trvá len 2-3 týždne. Vlas prestáva rásť, vlasový folikul odumiera a koreň vlasu sa oddeľuje od ciev, ktoré ho zásobovali výživou pre rast.

Posledná fáza rastu vlasu sa nazýva telogénová. Vlas už nerastie, je oddelený od folikulu a 2-4 mesiace čaká na vypadnutie.

Exogénna fáza je samotné vypadnutie vlasu. Vlasový folikul sa začína chystať na produkciu nového vlasu.

Čím dlhšia je prvá fáza intenzívneho rastu vlasu, tým dlhší je aj celý cyklus a vlasy sú pevnejšie, zdravšie a lesklejšie. Na bežnej zdravej hlave je 85-90% vlasov v štádiu rastu, 1-2% vo fáze prechodnej a 10-15% vlasov v pokojovej fáze pred vypadnutím.

Normálne padanie vlasov

Za normálnu fyziologickú stratu vlasov považujeme vypadnutie 50-100 vlasov denne. Na jar alebo na jeseň sa vypadávanie vlasov môže na prechodnú dobu zintenívniť. Vyššiu stratu vlasov môžeme zaznamenať aj v stresovom období, napríklad aj pri výraznom chudnutí alebo intenzívnom cvičení, či ochudobnení stravy, kedy sa telo zbavuje toho, čo nie je potrebné tak nutne vyživovať.

Výrazné vypadávanie vlasov je vhodné konzultovať s lekárom, ak pretrváva viac ako 2-3 mesiace alebo je spojené s inými príznakmi (svrbenie pokožky na hlave, lysiny, zhoršenie kvality či štruktúry vlasu, iné telesné príznaky naznačujúce ochorenie).

Olejová masáž zlepšuje kvalitu a rast vlasov

Ako môže pomôcť masáž?

Podľa štúdií pravidelná masáž pokožky na hlave predlžuje anagénovú fázu a zvyšuje počet vlasov, ktoré sa v tejto fáze rastu nachádzajú. Zároveň môže mierne zvýšiť priemer vlasového vlákna, vlas má vyšší objem a tým naberie na objeme aj celá vlasová pokrývka hlavy.

Dôležitá pri masáži hlavy je pravidelnosť. Ak chcete rast vlasov podporiť aj olejmi a esenciálnymi olejmi, pri dlhších vlasoch bude nepraktické aplikovať tieto denne, ale 2-3x týždenne pred umytím vlasov si dopriať masáž a aspoň 3x do mesiaca aj zábal rozhodne vlasom prospeje.

Čím masírovať pre rast vlasov?

Vyberajte kvalitné, najlepšie za studena lisované oleje od overených značiek a rovnako kvalitné 100% esenciálne oleje.

Na pokožku hlavy stačí veľmi malé množstvo masážnej zmesi, do 2-3 lyžíc nosného oleja si primiešajte 1-2 kvapky esenciálneho oleja, zmes premiešajte a pred použitím ju môžete aj jemne nahriať.

Nosné oleje vhodné pre masáž pokožky hlavy:
Mandľový olej je univerzálny olej, ktorý vyživí pokožku hlavy, hodí sa aj na masáž, ošetrenie pleti, do pleťových masiek alebo aj na masáž bábätka.
Kokosový olej zvlhčuje a vyživuje vlasové cibuľky, je tiež univerzálne použiteľný nielen na ošetrenie tela, ale aj na konzumáciu.
Olivový olej dodá vlasom lesk a zmäkčí ich, dá sa tiež konzumovať (za studena lisovaný) alebo použiť na kúpeľ pre bábätko.
Arganový olej je exkluzívny olej pre pestovanie vlasov a ošetrenie pleti, je bohatý na antioxidanty a vitamíny.

Pre podporu rastu vlasu a zdravia vlasovej cibuľky sa odporúča nosný olej skombinovať s pár kvapkami vhodného esenciálneho oleja. Pridaním esenciálneho oleja sa k vyživujúcim účinkom nosného oleja pridá kvalita koncentrovaného výťažku z rastlín.

Esenciálne oleje odporúčané pre masáž hlavy:
Olej mäta pieporná prekrví a osvieži vlasové cibuľky a celú pokožku hlavy.
Levanduľový olej upokojí podráždenú pokožku hlavy pri problémoch so svrbením a celkovej nervozite a strese.
Rozmarínový olej podporí dobré prekrvenie pokožky hlavy. Rozmarín sa odporúča aj vo forme odvaru zo samotnej bylinky na vmasírovanie do pokožky hlavy.
Cédrový olej má protizápalové a hydratačné účinky, upokojí vlasové folikuly a zamedzí vysušovaniu a nadmernému premasťovaniu vlasu.

Pravidelnú masáž pokožky hlavy môžeme vykonávať iba prstami alebo na ňu použiť vhodnú pomôcku či hrebeň alebo kefu so zaoblenými hrotmi a širokými zubami. Denná masáž by mala trvať aspoň 4-5 minút a je potrebné ju vykonávať s primeraným tlakom, aby sme zbytočne predčasne neuvoľňovali vlasy, ktorých rastová fáza už sa skončila, ale zároveň musí byť masáž natoľko citeľná, aby pokožku hlavy naozaj prekrvila.

Olej alebo zmes oleja a esencie si môžeme na hlave aj ponechať ako zábal aspoň na hodinu alebo aj cez noc. Vhodné je hlavu zabaliť do fólie a uteráka, teplo zvyšuje účinky oleja.

Všetci by sme si želali krásne, zdravé, lesklé a husté vlasy, možno je čas príjemným a časovo nenáročným spôsobom pre to aj niečo urobiť. Ak začnete s masážou hlavy podľa nášho návodu, pochváľte sa s výsledkami.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.