Podvodná masáž
Podvodná masáž, ktorú viacerí poznáte aj pod názvom subakválna, patrí medzi vodoliečebné procedúry.
Táto masáž je poskytovaná poväčšine v kúpeľoch, ale tiež na rehabilitačných pracoviskách. Využívame pri nej relaxačné pôsobenie vody a pôsobenie prúdu vody pod tlakom, ktorú aplikujeme na telo z masážnej dýzy.
Spôsob aplikácie
Pri tejto masáži je človek celý ponorený v špeciálnej vani, v príjemne teplej vode s teplotou 35- 37°C, čo pôsobí na celkové uvoľnenie svalov a kĺbov. Masér alebo fyzioterapeut potom vykonáva masáž pomocou dýzy, ktorá môže mať rôzny priemer.
Podľa toho, či chceme pôsobiť bodovo do hĺbky, použijeme dýzu s menším priemerom alebo ak chceme pôsobiť viac plošne, použijeme dýzu väčšieho priemeru. Dýzu držíme približne 10-15cm od tela klienta.
Postup masáže
Klientovi, potom ako sa ponorí do vane, prispôsobíme polohu tela pomocou výškovo regulovateľného ležadla, prípadne opierkou na nohy, či rôznymi podložkami. Necháme ho pár minút relaxovať, aby si zvykol na vodné prostredie. Potom začíname s masážou, najskôr na väčších svaloch dolných a horných končatín spredu.
Vždy postupujeme smerom od končatín k trupu. Dýzou robíme špirálovité alebo aj priame pohyby. Po premasírovaní prednej časti tela, sa klient otočí a premasírujeme zadnú časť. Obchádzame kostné výbežky, hrany kostí, kŕčové žily, citlivé a bolestivé miesta a intímne partie.
Trvanie masáže
5-20 minút podľa rozsahu a miesta masáže. Účinok masáže je veľmi intenzívny, preto je potom nevyhnutný aspoň polhodinový odpočinok na ležadle.
Indikácie
Stavy po operáciách a úrazoch pohybového aparátu, chronické degeneratívne a reumatické choroby pohybového aparátu, stavy po obrnách a ochrnutiach, jazvovité defekty kože, skoliózy, chybné držanie tela, obezita. Kontraindikácie: nehojace sa kožné defekty, infekčné kožné choroby, precitlivelá koža, všetky choroby v akútnom štádiu, infekčné choroby, zhubné nádory, vysoký krvný tlak, inkontinencia moču a stolice, aktívne psychózy, epilepsia s častým výskytom záchvatov.
Zdroj: Ján Zvonár a kol.: Termoterapia, hydroterapia, balneoterapia a klimatoterapia