Pár dôvodov, prečo raňajkovať

19.11.2010Fit a v pohodeČítanie na 3 minúty
Pár dôvodov, prečo raňajkovať

Ako začínate deň vy? Vyhovárate sa, že ráno nemáte čas jesť? Po noci vám nechutí a nový deň začínate iba kávou? Tak tu je pár dôvodov, prečo robíte chybu:

Po noci si treba poriadne dobiť baterky - náš denný biorytmus má viacero fáz - kedy srší energiou alebo kedy potrebuje zvolniť a prepnúť na tichý režim. Vzhľadom na to, že väčšina z nás prekypuje aktivitou, pracovitosťou práve doobeda, energiu potrebuje dodať najmä ráno.

Nezívajte už doobeda - ak si nedoprajete raňajky a tým ani potrebnú rannú energiu, tak sa čoskoro začnete cítiť unavení. Namiesto toho, aby ste sa dokázali sústrediť, budete zívať. Je dokázané, že ľudia, ktorí raňajky vynechávajú, sú počas dňa nesústredení a otupení.

Naštartujte metabolizmus - vynechávanie raňajok môže s pribúdajúcimi rokmi viesť ku spomaleniu metabolizmu. Ak organizmus nedostáva raňajky tak sa prepne na núdzový režim, pretože má pocit že ho chceme vyhladovať. Metabolizmus sa spomalí a len čo telu konečne nejaké jedlo dáme, tak si z neho vyberie hlavne tuk. Pre správne fungovanie metabolizmu je dôležitá pravidelnosť - najlepšie je jesť malé sústa každé tri hodiny.

Prejedanie a maškrtenie - tiež je dokázané, že ľudia, ktorí raňajky ignorujú, prázdne brucho aj tak neoklamú. Hlad si ich nájde, ale so znásobenou silou - už nie prirodzený ale “vlčí”. No a výsledkom je, že pri najbližšom jedle nepoznajú mieru a tak majú tendenciu sa napchať a maškrtiť.

Obezita a závislosť na cukre - pokiaľ sa ráno nenajete, tak počas dňa toho následne zjete oveľa viac, aby ste dohnali zameškané. Keďže dôsledok chýbajúcich raňajok je pokles cukru v krvi pod normál, prirodzene siahnete po jedlách, ktoré vám hladinu cukru rýchlo zvýšia: vo väčšine ide o jednoduché cukry - sladkosti, biele pečivo, sladené nápoje a pod. Prebytočný cukor sa však mení na tuk, takže priberáme a ešte sa aj čudujeme, že ako je to vôbec možné!

Tak ako by sme mali vlastne ráno začať?
Raňajky by mali tvoriť 20-25% celkového denného príjmu energie. Je lepšie skôr vstať ako ich vynechať. A to sa týka aj detí - ktoré potrebujú nielen raňajky, ale aj desiatu, aby sa dokázali v škole sústrediť. Čím farebnejšia bude desiata na pohľad, tým viac ich bude lákať.

No a presne toto platí aj o raňajkách. Ak dieťa nechce raňajkovať, nenúťte ho, ale skúste ho motivovať. Začnite malými porciami - kúsok ovocia, jogurt, krajíček chleba s ich obľúbenou nátierkou. Dôležité totiž nie je len to, či ráno raňajkujete, ale aj to, čo si naložíte na tanier. Ranné jedlo by malo napríklad obsahovať dostatok celozrnných obilnín, ktoré dodávajú telu vlákninu. Zdravou voľbou sú ovsené vločky, zmiešané s ovocím, orechami či jogurtom. Alebo krajec celozrnného chleba so syrom a šunkou - čo nám dodáva potrebné bielkoviny, obohatený o zeleninu, ktorá nám dodá vitamíny.

No a samozrejme nezabúdajte ani na pitný režim, ale nemyslí sa káva, ale skôr čaj či zriedené ovocné šťavy, alebo aj čistá voda.

Tak dobré ráno a dobrú chuť!

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 1

Godndag

Kvalitní článek, dlouho jsem vůbec nesnídal a teď pomaličku začínám a ten článek je značně motivační :)

Viac