Nesprávny pohybový stereotyp a jeho vplyv na telo

24.9.2024NapredovanieČítanie do 10 minút

Naše telo počas každodenných činností zaujíma úľavové polohy alebo podlieha jednostrannému preťaženiu, ktoré pri častom opakovaní prinášajú bolesť svalov a nadmerné opotrebovanie kĺbov. Ako vieme, zvyk je železná košeľa a núti nás do určitého pohybového stereotypu, ktorý je pre naše telo a myseľ obvyklý. Nový návyk je mnohokrát jednoduchšie naplánovať ako uskutočniť ho v realite. V článku sa pozrieme na niektoré chybné stereotypy, ktoré väčšina populácie má a zistíme, ako im predchádzať.

Nesprávny postoj namáha chrbticu

Začnite deň správnym zdvihnutím sa z postele

Keď si vezmeme začiatok dňa a obyčajné zdvihnutie sa z lôžka, mnohí z nás vstávajú tým spôsobom, že si na posteli najprv z ľahu na chrbte sadnú a vstávajú priamo na nohy, čím zaťažujú brušné svaly a podporujú medzi inými zhoršovanie diastázy a zaťaženie krčnej chrbtice.

Ideálne vstávanie je ako u tehotnej ženy. Ľahneme si na bok, hornou rukou sa oprieme dlaňou o matrac a zdvíhame sa cez bok. Chvíľu sedíme a potom vstávame. Posteľ by samozrejme mala byť taká vysoká, že lýtka so stehnami zvierajú uhol 90° a viac. Pokiaľ sa zdvíhame z väčšej hĺbky, nadmieru zaťažujeme brušné svaly, trapézy a kompletne paže.

Prvé kroky môžu byť u mnohých nepríjemné pre ťah v achillovke v oblasti nad pätou. Takže krívame a nakláňame sa, kým sa šľacha pretiahne. Ako prevencia je vhodné povolenie lýtok, ktoré často klientov učím v masérni aj na sociálnych sieťach vo videách.

Predsunutá hlava rada bolí

Počas dňa sa rôzne krivíme, podľa zamestnania a činnosti. Zamerajme sa na začiatok len na to, ako stojíme, keď sa pozrieme z profilu do zrkadla.

Môžeme si všimnúť, že hlava väčšinou nie je priamo nasadená na chrbtici, ale je predsunutá. Vybavme si, ako kúzelník a na tyčke roztáča tanier. Ten sa točí iba v prípade, že je neustále vyvážený. Akonáhle sa nakloní k jednej strane, spadne a rozbije sa.

Naša hlava našťastie nespadne a nerozbije sa, ale na svaly vytvára veľký ťah. A ten ťah sa deň po dni, týždeň po týždni prejaví bolesťou a únavou svalov, alebo ako bolesť hlavy. Niekedy sa tomuto postoju hovorí „krk ako korytnačka“, kedy vystrkujeme hlavu ako korytnačka z panciera. Hlava, ktorá váži cca 5 kg, nie je v osi tela a prenáša na svaly váhu 10 až 15 kg. Čo je oveľa viac, než je telu príjemné.

Takto predsunutá hlava je pri chôdzi, v sede alebo keď ležíte a máte hojne podložené vankúšmi. Aj preto veľká časť populácie rieši bolesti hlavy, migrény a preťaženia. Zamerajte sa na to, že hlava má byť priamo nad chrbticou a pri chôdzi si skúste zahrať na moju obľúbenú Zvedavú susedku.

Predsunutá hlava

Ako na zvedavú susedku

Ako zvedavá pani, ktorá rada pozoruje susedov cez vysoký plot, takže sa potrebuje celá dosť povytiahnuť v chrbtici, aby niečo videla. Vyťahujte sa temenom nahor a snažíte sa zachytiť to, čo pri zhrbenej pozícii nevidíte. Sú to iba detaily. Napríklad pri pohľade z okna to bude iba niekoľko málo vecí navyše, ale zapamätať si tento úkon je pre svaly veľmi dôležité. Ony na to potrebujú čas, pretože dlho boli zvyknuté na zhrbenú polohu a tiež si na nový postoj potrebuje zvyknúť hlava a naša psychika.

Mnohí si myslia, že keď budú vyššie a narovnaní, že vlastne budú viac vyčnievať a ostatným ľuďom na očiach a budú vzbudzovať pozornosť. Na jednu stranu budete viac upútavať, ale pritiahnete skôr obdivné pohľady. Zhrbený človek s chôdzou v predklone je pre ostatných tiež pútavý, len si toho nie je tak vedomý.

Každú činnosť robíme natoľko automaticky, že si ani nie sme istí jej prevedením. Zamkli sme? Vypli sme rúru, žehličku? Kto kráča vedome narovnaný, pôsobí sebavedome a iste. Pri chôdzi do práce si môžeme všimnúť, že keď máme kabelku alebo tašku s notebookom na ramene, strnule držíme tú stranu, na ktorej záťaž máme, na ktorej záťaž máme. Odporúčajú svojim klientom, aby si závažia dávali do druhej ruky ako do tej, ktorú bežne používajú. Tým sú aj viac prítomní a premýšľajú nad tým, čo robia.

Šoférujete správne?

V prípade častého riadenia auta sa sústreďte na to, či máte obe ruky tak, ako nás učili v autoškole, teda na desiatej a druhej pomyselných hodín na volante, alebo či riadite jednou rukou a druhou sa opierate o podrúčku. Touto ležérnou pozíciou skracujete oblasť medzi uchom a ramenom a sval po dlhom šoférovaní bude pri snahe vrátiť ho do pôvodnej polohy bolieť.

Ďalšia časť tela, ktorá to odnesie, budú bedrá. Tie budú reagovať na nevhodnú polohu paže značne a niektoré platničky budú dlhodobo vystavené pozícii pripomínajúcej klin. O poschodie vyššie lopatky a medzilopatkové svaly sa budú tiež pripomínať, a aj keď budete aj navštevovať fyzioterapeuta, alebo maséra, je takmer isté, že vám nepomôže, kým si sami tieto chyby nevšimnete a nezačnete ich obmedzovať alebo lepšie nahrádzať nápravnými mechanizmami.

To znamená zamestnávať svaly na druhej polovici tela a zámerne ich používať. Je to ako u hokejistov, čo dlho hrajú hokej na jednu stranu a potrebujú kompenzačné cviky zamerané práve na opačnú stranu, aby nebolo ich telo skrivené a aby pri prvom pohľade a dotyku nebolo na tele poznať, akú aktivitu robia najčastejšie. Čo v masérni spoznám pomerne často a hovorím klientom: vy robíte toto a toto, vy ste dlho na nohách, alebo máte počítač na túto stranu atď.

Stojím, stojíš, stojíme... celý deň

A potom sú medzi nami takí, ktorí často stoja a schválne si skúste vypozorovať, či stojíte na oboch nohách spravodlivo. Či zaťažujete obe dve rovnako, máte špičky rovno, alebo jednu nohu máte v kolene pokrčenú a väčšiu váhu na tej druhej, čím máte akoby vyvalený bok, alebo máte špičku vytočenú von… skrátka, keď by ste mali porovnať a zohľadniť obe dve polovice tela, tak by mali byť rovnomerne používané.

Stereotyp pohybov pri domácich prácach

Málokedy to ide stopercentne splniť a pri práci, ako je vytieranie podlahy, vysávanie, alebo okopávanie záhradky, vždy stojíme svojim špecifickým spôsobom a opierame sa o tú nohu, ktorá je naša odrazová.

Teda zamestnávame medzilopatkové svaly a trapézy stále rovnakým spôsobom a taktiež oblasť krížov, sedacie svaly a bedrá. Pri niektorých činnostiach sa oplatí strany meniť, aby sa telo čoskoro neozvalo s tým, že „už nemôže“.

Bolesť v krížoch a sedacieho svalu s často viditeľnou rotáciou celej panvy nebýva totiž v masérni výnimkou a v týchto prípadoch je potrebné pozorne prechádzať každý sval od krížovej kosti po trochanter (výbežok stehennej kosti na vonkajšej strane stehna, resp. boku) a hľadať klientovo zatuhnuté miesto.

Ja zadok najradšej prechádzam nasucho, ešte cez spodnú bielizeň a snažím sa hľadať jednotlivé svalové vlákna, ktoré sú stuhnuté a vyčnievajú nad ostatnými pružne mäkkými vláknami. Prechádzam ich priečne, akoby brnkám na strunky. Toto je potrebné vykonávať pomaly a jemne a pokiaľ vytvorím bolesť, dám klientovi čas na jej rozdýchanie a až sa bude cítiť pripravený, pokračujem.

V takto citlivých a dôležitých miestach, nemá valného účinku hrať sa na odborníka a myslieť si, že všetko rýchlo spravím a nezaujíma ma človek, ktorého telo mi tam leží. V starostlivosti o svaly je veľmi dôležitá vzájomná spolupráca, pokiaľ klient nebude chcieť, zatne sa mi, bolesť nerozdýchava a tá zostáva stále v jeho tele. Moja práca je bojkotovaná, teda bez efektu.

Elegantný posed, boľavý chrbát

Ešte by som skoro zabudla na obľúbenú ženskú pozíciu v sede, keď ženy dávajú nohu cez nohu, a to vždy rovnakú nohu hore. Ak máte tento zlozvyk, nesvedčiaci bedrovým kĺbom, krížom a všetkým svalom chrbta vyššie, trapézy nevynímajúc, vymeňte na chvíľu nohy.

Aj keď to nie je tak pohodlné, vyrovnajte svaly na druhú stranu. Aj keď budete cvičiť, nie vždy to vyrovnáte tak, ako presným opakom chyby, ktorú často opakujete. Pretože k cvičeniu sa nemusíte dostať každý deň a vydržať u neho patrične dlho.

Nadviažte na masáž cvičením

Ja sa prostredníctvom masáží snažím svojim klientom vyrušiť pamäť vo svaloch formou uvoľnenia svalového napätia a blokády, aby boli schopní viac použiť sval novým spôsobom, diskomfort z tela odišiel a sval sa rýchlejšie vrátil do pôvodného nastavenia.

S klientmi sa zhodneme na tom, že cvičiť niečo, čo je skrátené, stuhnuté a málo používané je oveľa náročnejšie, než keď sa konkrétne cviky vykonávajú na ďalšie dni po návšteve u mňa, keď ja prejdem takmer všetky hmatateľné svaly v tele, uvoľním ich, dám im impulz na povolenie a sú potom schopné lepšie plniť nové úlohy.

Vaša masérka telom i dušou pre telo i dušu
Eva Kupilíková

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.