Ne(p)odpáľte sami seba: Masér a syndróm vyhorenia - 7 kľúčov prevencie (2/3)
Pracovisko maséra patrí medzi zariadenia starostlivosti o ľudské telo. Ale tam to nekončí, pri masírovaní sa často dotýkame aj duše človeka. Práca s ľuďmi je veľmi náročná a podľa prieskumov sa syndróm vyhorenia masérom vôbec nevyhýba. V krátkej sérií článkov prinášame 7 kľúčových tipov, ako sa vyhoreniu vyhnúť a užiť si dlhú a spokojnú masérsku kariéru.
Ak ste si prečítali prvú časť minisérie článkov a prevencii syndrómu vyhorenia v práci maséra, možno ste sa už zamysleli nad svojím pitným režimom, stravou, cvičením a celkovou telesnou pohodou. Dnes prejdeme od fyzickej po psychickú stránku masérskej práce. Začneme správnym postojom pri masírovaní a prejdeme k nastavovaniu hraníc.
Správne osvalené telo a luxusné elektrické lehátko je nám nanič, ak sa nevieme k práci maséra doslovne poriadne postaviť.
Základy správneho masérskeho postoja by ste sa mali naučiť už v masérskej škole. Zlaté pravidlo nastavenia lehátka je, že by sa ho zavretá päsť ruky mala len jemne dotýkať. Musíte však rátať napríklad s výškou hrudníka klientov, pričom medzi útlou žienkou a urasteným mužom môže byť rozdiel aj 10 či 15 cm. Pokiaľ máte skladacie lehátko, ktoré sa nedá výškovo nastaviť s ležiacim klientom, vždy je jednoduchšie znížiť ťažisko v rozkročenom postoji ako snažiť sa masírovať na špičkách.
Niekedy krok dopredu, dozadu alebo do strany spraví zázraky a lepšie sa vám masíruje. Pri masáži používame dva základné postoje – rovný a tzv. lukostrelecký, postoj s jednou nohou vpredu a druhou vzadu. V postoji lukostrelca je vpredu pravá noha, ak pracujeme smerom doprava a naopak. Noha, ktorá je vzadu, sa opiera celou váhou, nestavia sa na špičku.
Oba postoje umožňujú vyvinúť dobrý tlak v smere, do ktorého sme otočení. A malo by tam smerovať celé telo, teda špičky prstov na nohách, kolená, bedrá, hrudník, paže aj hlava. Pri tlaku v rámci masážnych hmatov nepracujeme len rukami, sila vychádza z nôh a jadra (core) tela.
Pracujte so svojím telom, masírujte vedome a neignorujte prvé príznaky preťaženia. Cvičte, odpočívajte, využívajte na regeneráciu saunu, kryokomoru, rehabilitácie alebo aj služby fyzioterapeuta. Ten sa môže pozrieť aj na váš postoj pri masírovaní a skorigovať ho.
Nevyrábajte si zlé návyky. Jedným z najčastejších je masírovanie prednostne z vašej primárnej strany a primárnou rukou. Ak ste pravák, učte sa masírovať aj z ľavej strany lehátka, resp. strany pravidelne striedajte. Zaťažujte aj ľavú ruku, dlaň a prsty, napriek tomu, že sa vám možno zdajú spočiatku menej šikovné.
Používajte na masáž celý arzenál. Ak budete masírovať prevažne palcami a dlaňami, nečudujte sa, že budú unavené a presilené. Využite chrbty rúk, hánky, pätky, predlaktia a lakte všade tam, kde je to možné. Naučte sa okrem klasickej švédskej masáže aj iné masérske alebo terapeutické techniky, pri ktorých si vaše ruky oddýchnu, lebo budú vykonávať iné pohyby.
Buďte prítomný a masírujte vždy vedome. Uvoľnený postoj, myseľ plne v prítomnosti a sústredená na to, čo robíte, to je recept nielen na výbornú masáž, ale aj prevencia úrazov, preťaženia a vyhorenia.
Kľúč číslo 5: Hranice
Nastaviť si správne hranice je pre zdravú psychiku a pohodu v práci naozaj kľúčové. Hlavne v profesiách, ktoré pracujú s ľuďmi.
Začínajúci maséri často na seba vyvíjajú tlak. Sústredia sa na získavanie klientov a o žiadneho nechcú prísť. Predlžujú dohodnutý čas masáže, lebo chcú robiť zázraky na počkanie. Snažia sa absolvovať čo najviac doplnkových masérskych kurzov a zároveň zarobiť dostatok peňazí na elektrické lehátko.
Stanovte si primerané ciele a postupujte po jednotlivých krokoch. Zvyknite si na konci dňa, týždňa a mesiaca spraviť malé zhodnotenie toho, čo ste dosiahli a upravte podľa toho vaše ciele. Na nový masérsky kurz sa vyberte až vtedy, keď ste si už dobre osvojili masérsku techniku z naposledy absolvovaného kurzu.
Naučte sa hovoriť nie a vážiť si čas vyhradený pre seba. Venujte sa klientom s plným nasadením, ale neukracujte sa o prestávku na jedlo a oddych. Zbavte sa klientov, ktorí chodia na dohodnutú masáž opakovane neskoro alebo neprídu vôbec, neprimerane vás zaťažujú svojimi problémami alebo nevhodnými návrhmi.
Každý pozná sám seba najlepšie, takže si stanovte, kde je ten váš „strop“ fyzickej aj psychickej záťaže a plánujte si masáže striktne podľa neho. Samozrejme, ako sme sa v prvej časti tejto série článkov zhodli, hranice odolnosti vieme posúvať fyzickým cvičením aj trénovaním psychickej odolnosti. No 37 klientov za jeden deň (reálne číslo od maséra v nemenovaných kúpeľoch) je, povedzme si pravdu, naozaj trochu priveľa, ak nie ako fyzická záťaž, tak určite ako psychická. Vysvetliť zamestnávateľovi (ktorý nemasíruje), že máte svoje vlastné hranice síl, je niekedy problematické. Ale rozhodne sa o to pokúste.
Starajte sa o seba a budete masírovať dlho a šťastne Nezabudnite, že jediné, čo neviete ovplyvniť, je genetika. Napríklad dlane a prsty sa nedajú zväčšiť ani zmenšiť, musíme sa naučiť masírovať s takými, aké nám narástli. Nič neurobíte ani so svojou telesnou výškou. Ale svoje fyzické a psychické sily si viete budovať, strážiť a posilňovať.
V poslednej časti série sa sústredíme na odpočinok a hlavu, teda nastavenie mysle maséra. Ako ste na tom so správnymi návykmi pri masírovaní a nastavovaním hraníc vy?