Masáž bábätka - zopár tipov, ako na to

27.9.2021NapredovanieČítanie do 10 minút

Malé dieťa je úplne závislé na ľuďoch, ktorí sa o neho starajú. A súčasťou tejto starostlivosti môže byť práve masáž. Každodenná chvíľka intenzívnej komunikácie prostredníctvom dotyku má pre dieťa, rodiča a ich vzájomný vzťah veľký význam.

Hmat a dotyk ako komunikačný prostriedok

Hmat je jedným zo zmyslov, ktoré sú veľmi dobre vyvinuté už v momente pôrodu. Aj keď novorodenec ešte veľmi slabo vidí, čo sa dotykov týka, vníma ich veľmi intenzívne.

Dieťa vníma dotyky veľmi intenzívne

Prostredníctvom láskyplného dotyku pri opatrovaní a kŕmení bábätka sa buduje vzťah medzi dieťaťom a ostatnými ľuďmi. Dotyk tiež dieťatko upokojuje a poskytuje mu pocit bezpečia.

Prečo masírovať bábätko

Okrem spomínaného vytvárania väzby medzi dieťaťom a matkou, ale aj ostatnými členmi rodiny a spoločnosti môže byť masáž pre bábätko veľmi prínosná.

Medzi najčastejšie spomínané benefity baby masáže patrí:

  • upokojenie bruška a trávenia
  • zbavenie sa plynov
  • úľava pri kolike, zápche, kŕčoch
  • úľava pri prerezávaní sa zubov
  • lepší spánok
  • lepší vývoj dieťaťa
  • pomoc pri vývine pre predčasne narodené deti

Kedy začať s masážami dieťaťa

Dobrá správa je, že začať môžete kedykoľvek. Ak má dieťa výrazné zdravotné problémy, poraďte sa o vhodnosti masáže s lekárom.

Vo všeobecnosti však krátku masáž bruška môžete robiť pri každom prebaľovaní. Vhodné je zaradiť masáž ako súčasť každodennej rutiny, napríklad pred kúpeľom.

Vždy sa orientujte podľa dieťaťa, sledujte jeho signály, či mu je masáž príjemná. Nenúťte seba ani dieťa do masáže, ak práve nemáte na ňu dosť času alebo chuti, ste príliš unavení vy alebo dieťa. Masáž by mala byť vždy príjemným zážitkom pre dieťatko aj rodiča.

Čo budete potrebovať

Na masáž dieťatka nepotrebujete nič zvláštne. Je dobré masírovať dieťatko na bezpečnom a pokojnom mieste, aby ste sa nebáli s ním manipulovať, napríklad otočiť ho na bruško. Môže to byť prebaľovací pult, posteľ alebo aj dlážka, na ktorú položíte nejakú podložku.

Rozhodne dbajte na to, aby v miestnosti, kde masírujete, bolo teplo. Bábätko môže na masáž reagovať odmietavo, ak mu je pri nej zima.

Aj vaše ruky by mali byť príjemnej teploty. Dieťa uložte na mäkkú osušku, majte po ruke uterák alebo utierky pre prípad potreby.

Bábätko sa masíruje nahé

Bábätko masírujeme nahé, ideálne aj bez plienky. Na masáž použite malé množstvo masážneho oleja, iba toľko, aby ste si natreli dlane. Do masážneho oleja v miske namočte iba končeky prstov, prípadne si kvapnite pár kvapiek oleja do dlane a rozotrite. Tým si zároveň zahrejete dlane aj olej na nich.

Výber oleja

Pre masáž detí vyberáme jemné prírodné za studena lisované oleje. Zásadou je, že dieťa masírujeme iba takým olejom, ktorý je jedlý.

Ak máte v rodine kožné problémy alebo dieťa malo akékoľvek kožné reakcie, poraďte sa s lekárom a urobte kožnú skúšku – na malé miesto na tele (vnútorný ohyb lakťa) naneste jednu, dve kvapky vybraného oleja, rozotrite a za hodinu skontrolujte reakciu. Ak je koža kľudná a nevykazuje známky podráždenia, môžete olej na masáž dieťatka použiť.

Masáž môže pomôcť pri detskej kolike

Najčastejšie máme doma poruke kokosový olej, len pozor, aby bol skutočne za studena lisovaný. Na detskú pokožku sa odporúča aj mandľový olej, ktorý je veľmi jemný, má neutrálnu vôňu a dodáva pokožke vitamíny a minerály. Rovnako jemný olej vhodný i na citlivú detskú pokožku so sklonom k ekzémom je marhuľový olej.

Ako postupovať

Na internete nájdete množstvo návodov a postupov, ako baby masáž robiť. Dokonca si môžete zaobstarať i DVD, kde sa dozviete o masáži detí krok po kroku.

Väčšina týchto návodov je prospešná a môžete smelo podľa nich postupovať. No pozor, našli sme i videá, na ktorých je masáž bruška robená proti smeru hodinových ručičiek a to by bábätku neprospelo.

Preštudujte si preto viacero postupov, než sa do masáže svojho dieťaťa pustíte. Môžete sa poradiť i s detským lekárom, fyzioterapeutom alebo masérom. Ďalšou možnosťou je absolvovať kurz detskej masáže alebo sa zúčastniť stretnutia mamičiek, na ktorom sa bude riešiť táto téma.

Marhuľový olej LZS 250ml

Marhuľový olej LZS 250ml

10,40 €

Verte sebe a svojej intuícií a rodičovskej kompetencii. Dieťa masírujte jemne a nežne, ale nezabúdajte, že nie je z cukru. Ak sú vaše dotyky láskyplné a citlivé, drobcovi neublížite, práve naopak.

Niekoľko ťahov na záver

Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť – alebo čítať. V rámci detskej masáže naozaj odporúčame inšpirovať sa vo videách.

Ale predsa – zopár ťahov, ktoré určite využijete:

I LOVE YOU – už pre ten názov je tento spôsob masírovania bruška veľmi obľúbený a ľahko sa pamätá. Masíruje sa v smere peristaltiky – teda v smere hodinových ručičiek!

Začíname napísaním „I“ celou plochou dlane od ľavej bradavky dieťatka cez celé bruško. Potom nakreslíme „L“ tak, že dlaň položíme priečne cez bruško, prehladkáme bruško smerom od pravej bradavky po ľavú a zopakujeme prvý „I“ ťah. A končíme „U“-čkom – dlaňou prehladkáme bruško v kruhu z pravej strany, kde sa k brušku pripája noha, ponad pupík a končíme na ľavej strane tam, kde sa k brušku pripája ľavá nožička.

Uhládzanie knihy – tento ťah sa používa na masáž hrudníčka a ramien. Ruky spojíme (ako pri modlitbe), položíme na hrudnú kosť bábätka a otvorením dlaní ho prehladkáme po oboch stranách hrudníka až na ramienka, akoby sme uhládzali listy otvorenej knihy.

Uhládzanie knihy – masérsky ťah cez hrudník dieťaťa

Dojenie kravičky – ťah vhodný na končatiny – nohy a ruky. Jednou rukou uchopíme koncový kĺb končatiny (zápästie alebo členok) a druhou krútivými a stláčavými pohybmi prechádzame celú ruku alebo nohu, akoby sme stláčali struk na vemene.

Tak čo, vyskúšate masírovať vaše dieťaťko alebo vnúčatko? Prajeme vám veľa láskyplných chvíľ pri masáži vašich najmenších.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.