Kosti - naše stĺpy života
Náš pohybový aparát je veľmi komplikovaná konštrukcia.
V ľudskom tele je viac ako 206 kostí. Lebka sa skladá z 22 kostí, ktoré patria ku najpevnejším v ľudskom tele. Starajú sa o to masívne a špongiovité vrstvy kostnej drene.
Kosti sú živé tkanivo - 70% kalcium fosfátu a 30% kolagénu - to sú najdôležitejšie súčasti. Kalcium fosfát je minerál, z ktorého pozostávajú aj naše zuby. Vďaka nemu sú kosti tvrdé, ale krehké. Kolagén je proteín, ktorý je podobne stočený ako oceľové lano a dáva kostiam pevnosť. Kolagénové vlákna sa nerozpadnú ani vtedy, keď ich zaťažíme 10 tisíc násobkom ich váhy.
Medzi týmito dvoma hlavnými zložkami sú ešte kostné bunky. Vytvárajú len malinkú časť kostnej masy, vdychujú však kostiam život. Neustále ich obnovujú, budujú, spevňujú a umožňujú rast.
Veda robí veľké pokroky
Nové lieky by mohli zaručiť nerozbitnosť našich kostí. U zdravých ľudí je pevnosť kostí najväčšia medzi 20. a 30. rokom života. Potom sa kosti zoslabujú pretože telo uskladňuje menej kalcium fosfátu. Najväčšie problémy majú ženy po prechode. Následkom zmien hormónov, pevnosť kostí rapídne klesá. 30% z nich ochorie na osteoporózu, ich kosti sú lámavé ako suché drevo. Objav supergénu Richarda Liftona v rodine Smithovcov, môže byť požehnaním pre pacientov s osteoporózou. Ubúdanie vápnika z kostnej hmoty, predstavuje pre starších ľudí vážny problém - rednutie kostí (osteoporóza). Kosti sú krehké, ľahko sa lámu a hoja sa veľmi ťažko a zdĺhavo.