Kedy môžeme masírovať klienta s kožnými problémami?

6.7.2021NapredovanieČítanie do 10 minút

Čo si všímať na koži klientov, čomu sa vyhnúť, kedy poslať klienta radšej k lekárovi a kedy masáž určite odmietnuť? Poďme sa spolu pozrieť na kožu.

Podráždená pokožka pri ekzéme a psoriáze

Každý vo svojej koži

Pri masáži sa nevyhneme kontaktu s najväčším orgánom tela – kožou. Pokožka každého klienta je iná a vyžaduje si individuálnu starostlivosť. Masér by sa mal pýtať pred masážou každého nového klienta, či nemá nejaké alergie, či jeho pokožka nie je extra citlivá a či nemá nejaké konkrétne požiadavky na masážny prostriedok.

Zvýšenú pozornosť by sme mali venovať reakciám pokožky klientov pri použití škoricového oleja a masážnych prostriedkov s obsahom kapsaicínu alebo citrusových esenciálnych olejov (anticelulitídne a zoštíhľujúce masáže) prípadne mentolu, metylsalicylátu a pod.

Ostro sledovaná pokožka

Pred začatím masáže je nutnosťou preskúmať pokožku masírovanej časti tela očami. Tu sú bohužiaľ v nevýhode slabozrakí a nevidomí maséri. Ideálny stav je hladká pokožka bez podráždenia, vyrážky, hrčiek, spálenia od slnka a akýchkoľvek poranení.

Koža čerstvo spálená od slnka – nemasírovať

Pýtajte sa klienta na čokoľvek, čo sa vám nezdá v poriadku. Uvedomte si, že zákazník si nedovidí na chrbát alebo na zadnú časť nôh a často ani nemusí vedieť, že tam má niečo nezvyčajné. Maséri plnia v tejto oblasti akúsi zdravotnú službu. Ak vhodným spôsobom upozorníme klienta na podozrivé útvary na pokožke, pomáhame chrániť jeho zdravie.

Neprenosné kožné problémy

Asi najčastejšie sa stretneme s poškodením kože vo forme ekzému, akné a stareckých bradavíc, zriedkavejšie so psoriázou (lupienka) a vitiligom. Tieto kožné ťažkosti nie sú prenosné na iného človeka. Sezónne sa potom vyskytnú i klienti s pokožkou spálenou od slnka.

Akné

Bohužiaľ, akné nie je len problémom dospievajúcich ľudí, má viacero príčin a vyskytuje sa aj vo vyššom veku. Najčastejšie postihuje tvár, krk, hrudník a ramená. Keďže toto kožné ochorenie spôsobuje zápalové procesy na koži, nie je vhodné pokožku postihnutú akné masírovať. Trenie postihnutých miest olejom môže spôsobiť roznesenie zápalu a podráždenie pokožky.
Samozrejme, stav pokožky klienta je potrebné individuálne posúdiť. Ak nájdeme jeden dva pupienky na chrbte, môžeme ho masírovať. Vyberajme však ľahšie rastlinné oleje bez komedogénneho účinku, napr. slnečnicový, arganový alebo konopný.

Ekzém

Ekzém je nepríjemné ochorenie s prejavmi svrbenia, pálenia a poškodenia pokožky vo forme začervenania, chrastičiek a olupovania. Ekzém nie je prenosný na iného človeka a zvyčajne je situovaný na miestach kožných zhybov – vnútorné strany lakťa, pod kolenami, na viečkach, krku, ale aj na prstoch a rukách ako následok podráždenia zvonka. Ak je ekzém v miernej, kľudnej fáze alebo sa vyskytuje na miestach, ktoré nebudeme masírovať, môžeme klientovi masáž poskytnúť. Výber masážnych prostriedkov konzultujte s klientom, v zásade by ste mali vyberať ľahké oleje alebo emulzie bez vonných prísad, parfumov a esenciálnych olejov.

Psoriáza

Lupienka je autoimunitné ochorenie, ktoré sa prejavuje nadmerne rýchlym hrubnutím a olupovaním pokožky. Často sa vyskytuje vo vlasatej časti hlavy, na rukách, lakťoch alebo ušiach. Je tak isto neprenosná z človeka na človeka, takže klienta so psoriázou v kľudnej fáze môžeme masírovať. Rovnako ako pri ekzéme vyberáme neutrálne, ľahké rastlinné oleje alebo neparfumované emulzie a konzultujeme ich výber s klientom, prípadne urobíme kožnú skúšku.

Psoriáza – lupienka na pokožke

Vitiligo

Vitiligo sa prejavuje stratou pigmentu, na pokožke sa objavujú biele škvrnky a neskôr aj väčšie biele plochy. Presná príčina vzniku ochorenia nie je známa, pripisuje sa autoimunitným poruchám. Čo sa týka masáže, je toto ochorenie bezproblémové, opatrnosť je na mieste iba pri použití prípravkov, ktoré vyvolávajú väčšiu citlivosť pokožky na UV žiarenie, napr. esenciálnych olejov z citrusov.

Vitiligo na rukách

Seboroické veruky

Za týmto cudzokrajným názvom sa skrývajú tzv. starecké bradavice. Nie sú to bradavice v pravom slova zmysle, nie sú totiž vírusového pôvodu. Prejavujú sa ako škvrnky, resp. zhrubnuté a zhnednuté útvary na koži a ich príčina je genetická. Vyskytujú sa po celom tele, najčastejšie na chrbtoch rúk (tzv. pečeňové škvrny), trupe, chrbte a nohách.
Olejovanie stareckým bradaviciam prospieva, keďže sú tvorené veľkými vrstvami zrohovatených kožných buniek. Pri masáži sa preto môže stať, že sa malé čiastočky bradavice odlúčia. Ak sú tieto útvary priveľké alebo na miestach, kde sú opakovane dráždené (lem spodnej bielizne), poraďte klientovi, aby navštívil kožného lekára. Tento typ bradavíc sa totiž dá pomerne jednoducho odstrániť.

Opálenie

Medovo zlatá až čokoládová pokožka je v našich končinách ešte stále považovaná za krásnu a zdravú. Iste, z hľadiska tvorby vitamínu D je primerané opaľovanie viac než žiaduce. Horšie je, ak to so slniečkom preženieme.
Čo sa týka slnkom spálenej pokožky, rozhodne ju treba nechať aspoň 24 hodín oddýchnuť, zregenerovať. Masírujeme iba pokožku, ktorá už začína pigmentovať a nie je na pohľad červená a na dotyk horúca. Rozhodne nemasírujeme čerstvo opáleného alebo spáleného človeka. Niektorí maséri v letných mesiacoch z praktických dôvodov odmietajú aj klientov, ktorých pokožka sa po opaľovaní intenzívne šúpe.

Ekzém, psoriáza a mnohé iné kožné ochorenia sú spúšťané alebo zhoršované stresom. V tomto zmysle upokojujúca relaxačná masáž môže byť jednou z ciest k lepšiemu zvládnutiu týchto kožných ochorení.

Ruky preč!

A teraz tie vážnejšie veci. V nasledujúcich prípadoch treba byť skutočne obozretný v záujme zachovania zdravia klientov a i toho vášho. Ak totiž „chytíte“ prenosné kožné ochorenie, ohrozíte nielen seba, ale aj zvyšok svojej klientely, na ktorú môžete toto ochorenie nevedomky preniesť.

Infekčné kožné ochorenia

Nasledujúce typy kožných problémov nepatria pod ruky maséra, ale zaslúžia si pozornosť lekára alebo lekárnika: plesňové ochorenia kože (najčastejšie na chodidlách, medzi prstami nôh), bradavice vírusového pôvodu (často na nohách a prstoch nôh a rúk), lišaj, impetigo, herpes, ale aj vážnejšie stavy ako kiahne, rubeola alebo svrab.

Záhady na koži a pod ňou

Na pokožke a tesne pod jej povrchom nájdeme všeličo. V každom prípade by nám klient mal vedieť stav svojej pokožky objasniť. Odmietnite masáž v prípade, ak zbadáte na pokožke vredy, otvorené rany alebo lézie – môžu byť znamením skutočne vážneho ochorenia (leukémia, AIDS,...). Tukové hrčky pod kožou neroztláčame, zvyčajne sú to nezhubné tukové nádorčeky, ale toto musí posúdiť lekár.

Poznajte svoje hranice

Aj keď sa maséri obyčajne veľmi zaujímajú o ľudské telo v celej jeho rozmanitosti a „nič ľudské im nie je cudzie“, majte stanovené svoje hranice. Ak vám nie je príjemné masírovať pokožku šúpucu sa po nadmernom slnení, dohodnite si s klientom vhodnejší termín. Akékoľvek pochybnosti alebo podozrenia voči útvarom na koži a pod ňou by mal klient radšej konzultovať s lekárom.

Akné sa často vyskytuje na chrbte

Ruky maséra si zaslúžia extra pozornosť

Na zamyslenie sú výsledky štúdie z roku 2004 z Philadelphie. Z 350 zúčastnených masérov trpelo 23% za posledný rok dermatitídou, pokožka ich rúk bola červená, popraskaná, suchá a zapálená. V bežnej populácii je to niekde medzi 2-10%.

Neustály kontakt s olejmi, emulziami, vonnými látkami, peelingami, dezinfekciou a potenciálnymi alergénmi plus časté umývanie rúk môže oslabiť pokožku rúk maséra a tá je potom náchylnejšia na poškodenie a infekcie. Ako prevencia sa odporúča vyradiť z času na čas všetky aromatizované produkty a masírovať čistým jojobovým olejom, ktorý je svojím zložením veľmi podobný kožnému mazu.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.