Jednorazové zábaly: Ako sa používajú a v čom môžu pomôcť?
V čom spočívajú výhody jednorazových parafínových a rašelinových zábalov a ako ich správne používať? Dopriať klientom blahodarný teplý zábal nemusí byť výsadou kúpeľnej liečby. Predstavíme si parafínové a rašelinové jednorazové zábaly. Presvedčíte sa, že práca s nimi je jednoduchá a prínosy pre klienta veľké.
Účinky termoterapie
Jednorazové obklady, či už rašelinové alebo parafínové, sa radia do termoterapie. Termoterapia využíva priaznivé účinky tepla na ľudský organizmus:
- zmiernenie bolestí svalstva a kĺbov a ich uvoľnenie (vhodné napr. aj pri artróze a reumatizme)
- regenerácia tkaniva (lepšie hojenie poúrazových a pooperačných stavov)
- zlepšenie stavu pokožky (lepšie prekrvenie)
- relaxačné účinky na psychiku
- zlepšovanie imunity a celkového stavu organizmu
Prečo zvoliť jednorazový zábal?
Zábaly na telo z rašeliny alebo parafínu majú dlhú históriu. Ich spoločnou vlastnosťou je, že výborne vedú teplo a vedia ho aj dlho udržať.
Bežnou praxou v kúpeľných zariadeniach bolo aplikovať nahriatu rašelinu alebo parafín priamo na telo, zabaliť klienta, prípadne pridať ešte dodatočný nosič tepla, poprikrývať a nechať zábal pôsobiť.
Z tohto spôsobu použitia hneď vidno nevýhody. Nanesenie zábalu dlhšie trvá, materiál aj pri najväčšej opatrnosti odkvapkáva, ťažko sa odhaduje množstvo materiálu, ktorý treba dať nahriať, tekutý vlhký materiál sa ťažko nanáša v rovnomernej vrstve a prvý dotyk s parafínom či rašelinou nahriatou na 50-60°C môže byť vnímaný ako tepelný šok. Rašelina aj parafín sú prírodné zdroje a ich nešetrným používaním dochádza k zbytočnému plytvaniu.
Všetky tieto nevýhody riešia jednorazové zábaly. Pri dodržaní základných pravidiel je aplikácia jednorazových zábalov jednoduchá a účinnosť vysoká.
Ako aplikovať jednorazový zábal
Pre aplikáciu jednorazového zábalu budete potrebovať nosič tepla nahriaty na cca 50-60°C (teplotu prispôsobíme klientovi a riadime sa odporúčaniami výrobcu zábalu). Nosiče tepla sa nahrievajú vo vodnom kúpeli v prístrojoch na to určených.
Postup pri prikladaní jednorazového zábalu je pri rašeline aj parafíne v podstate rovnaký:
1. Podľa miesta aplikácie a stavu klienta prikladáme zábal na telo alebo pod telo klienta. Pri prikladaní pod telo klienta vypodložíme tak, aby sme zabezpečili kontakt celého zábalu s telom.
Tip: Materiál zo zábalu môže pôsobením tepla a tlaku mierne premokať. Pre ochranu prestieradiel je dobré vložiť pod klienta na mieste aplikácie fóliu alebo uterák.
2. Vytiahneme z vodného kúpeľa nahriaty nosič tepla a osušíme ho.
3. Bežne sa v tomto kroku prikladá na telo zábal a naň nosič tepla (medzi ne sa pridáva vrstva uterákov ako tepelná bariéra pre pomalší prenos tepla). No lepšou alternatívou je priložiť zábal nachvíľu na nahriaty nosič tepla. Zábal izbovej teploty totiž môže klient vnímať ako nepríjemne studený – hlavne v prípade vlhkej rašeliny. Pozor, zábal je treba na nosič priložiť neaplikačnou stranou.
4. Priložíme zábal na telo klienta, zakryjeme ho fóliou (podľa druhu zábalu a návodu výrobcu), prekryjeme vrstvou uterákov (podľa druhu zábalu a potrieb klienta) a priložíme a vytvarujeme nosič tepla tak, aby priliehal na telo klienta po celej aplikačnej ploche.
5. Klienta dôkladne prikryjeme a necháme zábal pôsobiť predpísanú dobu. S klientom priebežne komunikujeme, môžeme odoberať vrstvy uterákov.
6. Po odstránení zábalu klienta utrieme vlhkou utierkou alebo uterákom.
7. V ideálnom prípade po skončení zábalu necháme klienta „vychladnúť“ do izbovej teploty, prípadne pokračujeme v ďalších procedúrach.
Parafín a jeho účinok na organizmus
Parafín používaný na zábaly je vysoko čistený parafín kozmetickej kvality. Výborne vedie a drží nielen teplo, ale zachytáva aj vlhkosť, otvára póry a jeho účinok by sa dal prirovnať k miniatúrnej saune.
Pôsobením nahriateho parafínu sa pokožka prekrví a je schopná lepšie prijímať okrem tepla aj látky, ktoré sú v parafíne primiešané, napríklad konopný olej. Samotný parafín udržiavaním vlhkosti ošetruje pokožku, ktorá po použití pôsobí hebko a sviežo, je prekrvená a hydratovaná.
S parafínom veľmi dobre spolupracujú aj éterické oleje, ktoré sa pôsobením tepla uvoľňujú. Okrem termoterapie klient absolvuje zároveň aj aromaterapiu a účinky oboch sa synergicky podporujú, napríklad ako pomocná terapia pri zápaloch dýchacích ciest.
Rašelina a jej prínos pre zdravie
Asi 2% povrchu Zeme pokrýva rašelina. Vznikla v močaristých oblastiach za anaeróbnych acidických podmienok zo zvyškov rastlín, húb a drobných živočíchov. Kým sa vytvorí 1mm vrstva rašeliny, trvá to približne rok.
Rašelina oproti vode drží teplo viac ako 5x lepšie. Kvalitná rašelina v zábaloch obsahuje 95-99% organických látok, stopových prvkov a minerálov, huminových kyselín. Tieto sa pri procedúre dostávajú do pokožky a spolu s prehriatím podporujú priaznivé účinky zábalu.
Tip: Rašelina v zábale je prírodná surovina. Po použití na zábal ju môžete vysypať do kvetináča alebo do záhrady a použiť podobne ako bežnú záhradkársku rašelinu.
Relaxačné a bolesť tíšiace účinky termozábalov sú u klientov mimoriadne obľúbené. Použitím jednorazových parafínových alebo rašelinových zábalov sa zaradíte medzi profesionálne pôsobiace pracoviská a klientom poskytnete zase o kúsok (no, hodný kus) relaxu naviac. Vyskúšate ich?