Gua sha nie je len moderný beauty trend

28.8.2023NapredovanieČítanie do 10 minút

Gua sha alebo kvaša je spôsob masáže alebo skôr ošetrenia tela, pri ktorom sa škrabká po koži zaobleným nástrojom. Táto technika je veľmi stará, pochádza z východnej Ázie, kde sa doteraz používa v rodinách aj v lekárskej praxi. V našich podmienkach sa s ňou najčastejšie stretneme u lekárov čínskej medicíny, akupunkturistov alebo vyškolených masérov.

Gua sha ošetrenie chrbta

Podľa tradičnej východoázijskej medicíny gua sha pomáha pri stagnácii krvi a lymfy v tkanivách. Neprúdiaca krv a lymfa má za následok únavu, stuhnutosť a bolestivosť svalov, so zatuhnutými miestami, ktoré vnímame ako trigger pointy.

V Ázii sa stretneme pri praktikovaní gua sha s používaním typickej keramickej lyžice na polievku alebo starej mince. Vyškrabkáva sa pokožka na chrbte, ramenách, šiji a tvári.

Tri podoby

Podľa tradičnej čínskej medicíny sa pomocou gua sha dá rozprúdiť stagnujúca energia chi, podporí sa krvný obeh, hospodárenie tela s tekutinami, tok lymfy a tým sa zlepší celkový stav tela. Praktici čínskej medicíny tiež využívajú pri trení kože stupňujúci sa tlak. Snažia sa najprv zmäkčiť a rozpohybovať vrchné vrstvy kože a podkožia a neskôr sa dostať k hlbším vrstvám svalstva vyšším tlakom.

Ošetrenie gua sha by však nemalo byť bolestivé. Po terapii ostávajú na koži petechie, typické maličké červené bodky. Sú to konce „zlomených“ vlásočníc, nie sú bolestivé, aj keď pokožka môže byť v mieste ich výskytu pár dní citlivá, prípadne sa na ošetrenom mieste dostaví pocit svalovice. No výskyt krvných pľuzgierov už svedčí o prílišnom tlaku na tkanivo.

Podľa väčšiny zdrojov takto vzniklo aj pomenovanie metódy, gua znamená škrabať a sha piesok, zhluky petechií na koži vyzerajú totiž akoby bol človek posypaný jemným ružovým, červeným až fialovým pieskom. Druhé vysvetlenie pre sha je zlé a gua sha potom znamená „zoškrabať všetko zlé“.

V USA si gua sha prisvojili a prispôsobili fyzioterapeuti a stretneme sa tam s ňou pod názvom Grastonova technika. Jej pôsobenie vysvetľujú na základe anatómie a fyziológie, kým tradičná čínska medicína sa na kvašu pozerá z hľadiska podpory krvného obehu a kolovania energie chi. Indikácie a výsledky sú však u oboch podôb rovnaké.

Gua sha beauty ošetrenie

Tretím spôsobom, ako využiť gua sha, je jemné kozmetické ošetrenie tváre. Miesto škrabkania sa tu používajú dlhé, jemné ťahy po kontúrach tváre v súlade s tokom lymfy, s cieľom prekrviť a vypnúť pokožku, stimulovať tvorbu kolagénu a pri pravidelnom ošetrovaní sa na tvári prejavuje viditeľný anti-age efekt, ustupujú opuchy a zmierňuje sa viditeľnosť vrások, kontúry tváre sa vypínajú.

Nástroje

V modernom poňatí techniky gua sha sa používajú zaoblené nástroje, ktoré dobre padnú do ruky a zároveň umožňujú rôzne spôsoby škrabania po pokožke, širšie alebo užšie ťahy a kontúrovanie tváre. Spolu s nástrojom sa používa masážny olej, na pleť aj výživné sérum, prípadne iný masážny prostriedok, aby nástroj po pokožke ľahšie kĺzal.

Najčastejšími materiálmi sú polodrahokamy, najmä jadeit a ruženín. Okrem toho, že sa dajú dohladka vybrúsiť, sú veľmi estetické a príjemné na dotyk, čínska medicína im pripisuje aj rôzne vlastnosti, ktorými vedia ošetrenie ešte podporiť.

Gua sha škrabky z byvolieho rohu sú tak isto príjemne hladké a oblé a dajú sa rôzne tvarovať. Nie sú také krehké ako gua sha nástroje z polodrahokamov.

Nástroje pre kvašu sa vyrábajú aj z lávového kameňa alebo mramoru, takže sa dajú pred ošetrením nahriať, prípadne vychladiť. Fyzioterapeuti uprednostňujú gua sha pomôcky z chirurgickej ocele.

Východoázijskí praktici dokonca používajú v prípade veľkej fyzickej únavy po ťažkej práci potieranie priestoru okolo chrbtice kúskom zázvoru, ktorý namočia do ryžového vína.

Typické znaky na koži po gua sha

Indikácie

V klasickom poňatí rieši gua sha pomerne pestrú paletu problémov. Nie je to len stuhnuté a bolestivé svalstvo, ale aj myofasciálne uvoľňovanie stuhnutého svalstva, fascií, zatuhnutej lymfy, zjemňovanie zjazveného tkaniva, uvoľňovanie svalových kŕčov a podpora hojenia tkaniva.

Kvaša zlepšuje mikrocirkuláciu a uľavuje od bolestí aj pri vážnejších stavoch ako sú artritída, povrchová neuropatia, chronické zápaly, zápal prsníkov po pôrode pri dojčení, bolesti krížov alebo hlavy. Pripisuje sa jej aj zlepšenie imunity a dobré účinky pri nádche, zapchaných dutinách, problémoch dýchacej sústavy a pľúc a symptómoch perimenopauzy.

Okrem pôsobenia na telo vykazuje gua sha za stáročia skúseností aj priaznivý vplyv na psychiku pri úzkostiach a problémoch so spánkom, hlavne v kombinácií s akupunktúrou.

Pre koho nie je gua sha vhodná

Medzi kontraindikácie tejto metódy môžeme zaradiť všetky problémové stavy spojené s krvou, najmä s jej zrážanlivosťou. Nevhodná je teda pre ľudí, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, majú zdravotný problém, ktorý postihuje žily, napríklad žilová trombóza, pri implantátoch, kardiostimulátore, vysokom krvnom tlaku a podobne.

Neodporúča sa ani pri infekčných stavoch, nádoroch, nezahojených ranách, vredoch na pokožke, opatrnosť treba zachovať pri ťažších stavoch cukrovky a kožných problémoch ako je psoriáza, ekzém, rosacea, metličkové žilky na tvári alebo na tele a neodporúča sa vyškrabkávanie na pokožke s výraznými alebo početnými znamienkami.

Vyskúšali by ste gua sha ošetrenie? Prípadne vás zaujalo natoľko, že by ste sa ho chceli naučiť? V rámci beauty ošetrenia vám budú nápomocné videá a internete, kde sa gua sha tváre za posledné dva roky stala virálnym hitom. Ak chcete kvašu používať s terapeutickým zámerom v rámci masáže, odporúčame absolvovať kurz v masérskej škole.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.