Fascie a myofasciálne techniky

16.8.2010Fit a v pohodeČítanie na 3 minúty
Fascie a myofasciálne techniky

Manipulácia s fasciou, teda spojivovým tkanivom, ktoré obklopuje všetko v našom tele. Stuhnutie fascií negatívne vplýva na celé telo a narúša funkciu jednotlivých orgánov, svalov, kĺbov, šliach, krvného i lymfatického systému.

Jedná sa o uvoľňovanie fascií na rôznych úrovniach, pomerne jednoduchou technikou. Je to cielená technika, ktorá je miestna, ale s celkovým účinkom. Rieši svalové stiahnutia, ktoré majú vysoko uvoľňujúci účinok.

V dobe príliš rýchleho moderného štýlu asi nenájdeme človeka, ktorý má fascie v dobrom stave. K stuhnutiu totiž prispieva psychický stres, napätie, jednostranná záťaž či zlé držanie tela. Stuhnutím fascií sa postupne "dopracujeme" k tomu, že nám stuhnú aj svaly, nasledujú bolesti, pálenie, ale aj migrény, zhorší sa dýchynie. Týka sa to hlavne ľudí, ktorí majú obmedzený pohyb, minimálnu fyzickú aktivitu, či už z pracovných alebo iných dôvodov.

Myofasciálne techniky prenikaním do hĺbky nám pomôžu odstrániť bolesti hlavy, chrbta, krčnej chrbtice a odblokujú stuhnuté ramená. Zlepšujú pohyblivosť kĺbov, zvyšujú pracovnú výkonnosť, znižujú stres, harmonizujú funkciu vnútorných orgánov a zlepšuje celkový zdravotný stav.

Uvoľnením celého chrbta rôznymi manipulačnými technikami (lakťom, kolenom, atď.) hlavne myofasciálnymi sa podporí a urýchli regenerácia a rekonvalescencia chrbtice. Myofasciálne techniky pomáhajú udržiavať znovu získané zdravie, čiže pôsobia liečebne aj preventívne. Pomocou tejto metódy sa dokáže upraviť funkčný stav chrbtice, zlepšiť jej pohyblivosť, pružnosť okolitého svalstva a tým predchádzať bolestiam.

Fascie
rozlišujeme tri druhy fascií: povrchové, hlboké, subserózne, ktoré sú tvorené riedkym až hustým väzivovým tkanivom.

Povrchová fascia - obaľuje jednotlivé svaly, celé skupiny svalov, povrch tela alebo jeho častí. Je riedka a veľmi tenká vrstva pripojená k spodnej vrstve kože, obsahujúcej tuk, cievy a nervy.

Hlboká fascia - leží pod povrchovou a subseróznou fasciou a obklopuje hrudné, brušné a pánvové orgány. Má hustú konzistenciu. Je tuhá a skladá sa z dvoch vrstiev. Táto fascia slúži na prepojenie rôznych svalových skupín, a preto ak je ťahaná skráteným svalom, môže vyvolať ťah vo vzdialenejších oblastiach.

Fascie

Fascie

15,14 €

Oddeľuje svalové skupiny zaisťujúce rovnakú funkciu, napr. flexor a extenzor nohy a niektoré svaly majú v tejto fascii svoj začiatok. Fascia je relatívne nepružná a preto sa pri zápale alebo poranení abnormálne zvyšujú tlaky a môže dôjsť k funkčnému poškodeniu ciev a nervov. Dôsledkom zápalovej reakcie môže byť zjazvenie (fibróza-zhustenie väziva v tkanive), ktorá vedie k stuhnutiu a k obmedzeniu pohybu.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.