Dysfunkcie hlbokého stabilizačného systému

8.4.2025Fit a v pohodeČítanie na 5 minút

Hlboký stabilizačný systém môžeme zjednodušene popísať aj ako náš vlastný, prirodzený svalový korzet. Je nám nielen oporou, ale aj ochranou a prevenciou bolestí a zranení pri bežných každodenných činnostiach. Cvičenia na jeho spevňovanie nie sú zložité a mali by sme sa im venovať denne hlavne v prípade, ak sa inak nevenujeme žiadnemu športu, ktorý posilňuje stred tela.

Hlboký stabilizačný systém tela

Význam hlbokého stabilizačného systému v držaní tela a pohybovej stabilizácii

Hlboký stabilizačný systém (HSS) zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní správneho držania tela a stabilizácii pohybového aparátu. Môžeme ho popísať aj ako pevný rám, ktorý je podmienkou pre všetky pohybové činnosti.

Tento systém zahŕňa hlboké extenzory chrbtice, bránicu, brušné svaly a svaly panvového dna. Aktivuje sa pri statickom zaťažení, akým je státie alebo sedenie, a pri každom cielene vykonanom pohybe horných a dolných končatín. Jeho hlavnou úlohou je ochrana chrbtice pred nadmerným zaťažením.

Funkcia a význam stabilizácie

Pod posturálnou stabilizáciou rozumieme aktívne držanie tela proti spôsobeniu vonkajších síl. Automatická, optimálna stabilizácia vychádza z ontogenetického vývoja, prebieha bez vedomého úsilia a je geneticky zakódovaná.

Posturálna stabilizácia chrbtice je výsledkom koordinovanej činnosti svalov s antagonistickou funkciou. Tieto svalové súhry, riadené centrálnym nervovým systémom, zaisťujú stabilitu chrbtice prostredníctvom rovnováhy medzi extenzormi a flexormi.

Súhra medzi ventrálnou (prednou, brušnou) a dorzálnou (zadnou, chrbtovou) muskulatúrou je rozhodujúca pre správnu funkciu chrbtice a ochranu pred poškodením. Zahrňuje predovšetkým sagitálnu stabilizáciu, kedy sa rovina bránice a panvového dna dostávajú do rovnobežnej pozície. V oblasti brucha je tak prostredníctvom zvýšenia intraabdominálneho (vnútrobrušného) tlaku stabilizovaná drieková chrbtica z ventrálnej strany.

Poruchy stabilizačných funkcií a spojitosť dysfunkcie HSS s bolesťou

Ak dôjde k porušeniu svalovej súhry riadenej centrálnym nervovým systémom, vzniká svalová nerovnováha. Tá sa prejavuje nadmernou aktivitou povrchových svalov, nedostatočnou ochranou segmentov chrbtice a chronickým preťažením.

Nedostatočná stabilita môže navyše vyvolávať chybný pohybový vzor. Tento stav často vedie k vertebrogénnym (stavce chrbtice a okolité štruktúry) poruchám, bolestiam chrbta a neurologickým deficitom, najmä v lumbosakrálnej (driekovo-krížovej) oblasti.

Posilňovanie hlbokého stabilizačného systému tela

Cviky na posilnenie svalov hlbokého stabilizačného systému

Cieľom fyzioterapie je podporiť rovnováhu medzi jednotlivými svalovými skupinami a zlepšiť funkciu hlbokého stabilizačného systému. Posilnenie tohto systému pomocou správnych cvičení dokáže výrazne znížiť bolesť a obnoviť správnu funkciu pohybového aparátu.

Tým sa zabezpečí prevencia patologických zmien a optimalizácia pohybu. Napríklad metóda DNS, SM systém alebo Pilates sú veľmi často využívané a účinné cvičenia.

Základom je správne dýchanie, ktoré si môžeme precvičovať aktiváciou brušného bránicového dýchania. V ľahu na bruchu, s pokrčenými kolenami vedome dýchame do oblasti brucha, pričom si pomáhame rukami - pokladáme dlane na oblasť, ktorú chceme predýchať. Teda dýchame do dlaní tak, aby sa nám nadvihli. Ruky pokladáme na podbruško alebo na bočné strany brucha. Na prvýkrát sa vám nemusí podariť hladký nádych do vybranej oblasti, ale nezúfajte, tréningom to pôjde.

Ďalším príkladom cvičenia je mostík - v ľahu na chrbte s pokrčenými kolenami, napnutím sedacích svalov odlepíme od zeme oblasť panvy a spodného chrbta, vydržíme pár sekúnd v hornej pozícii a pokladáme naspať. Dávame pozor na prehýbanie v krížovej oblasti. Cvičenie môžeme modifikovať vystretím druhej nohy, teda budeme sa zdvíhať iba s jednou opornou nohou. Urobíme niekoľko opakovaní a nohy vystriedame.

Pri ďalšom cviku zaujmeme polohu na štyroch, s kolenami a dlaňami na zemi. Bedrové a ramenné kĺby by mali zvierať 90° uhol. Z tejto východiskovej pozície vystrieme naraz pravú ruku a ľavú nohu a zase naopak. Pri vykonávaní tejto pozície musí ostať stred tela pevný ako na začiatku, bez prenášania váhy dopredu či dozadu.

Nakoniec zaujmeme polohu na chrbte, ruky voľne vedľa tela, spodný chrbát tlačíme k zemi a bude tomu tak aj počas celého výkonu cviku. Zdvihneme nohy zo zeme tak, aby kolená zvierali 90°uhol, teda predkolenia sú rovnobežné so zemou. S obomi nohami na striedačku pokladáme pätu na zem a vraciame do pôvodnej polohy.

Existuje veľké množstvo cvikov, ktoré vám pomôžu vybudovať pevný svalový korzet, ktorý vám poskytne každodennú oporu a zbaví vás bolesti.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.