Dry brushing alebo čistenie pokožky suchou kefkou

11.11.2024NapredovanieČítanie do 10 minút

Čo je dry brushing alebo suché kefkovanie? Stále obľúbenejšia metóda, ako si očistiť, prekrviť a skrášliť pokožku má aj iné benefity. V článku sa o nich dočítate, a okrem toho poradíme, aké pomôcky na dry brushing si vybrať a ako postupovať pri ošetrení tela suchou kefkou.

Dry brushing alebo suché kefkovanie

Prečo suchá kefka?

Použitie kefky s prírodnými štetinami na čistenie pokožky a jemný peeling je známe už veľmi dlho, predovšetkým z ajurvédy a indickej medicíny. Jeho podstatou je očista a exfoliácia pokožky za sucha bez použitia vody.

Dry brushing sa obyčajne vykonáva doma ako samoošetrenie, ale môžete sa s ním stretnúť aj ako so zaujímavou procedúrou v ponuke masérskych a kozmetických salónov. Kefka, ktorou vám ošetria telo, vám ostáva, z hygienických dôvodov sa nepoužíva na ďalšieho klienta. Aj v domácich podmienkach je vhodné, aby každá osoba mala svoju suchú kefku, podobne ako kefku na zuby.

Bohužiaľ, toto ošetrenie pre vás vhodná nie je, ak máte veľmi citlivú pokožku, trpíte ekzémom, akné alebo inou chorobou, ktorá oslabuje pokožku. Kefkovaniu sa na čas vyhnite, ak máte pokožku spálenú od slnka, vyrážky alebo ste po zákrokoch na koži.

S akými benefitmi môžete pri pravidelnom kefkovaní počítať?

Pri používaní kefky si treba vybrať vhodný nástroj a postupovať jemne. Pokožka môže na krátky čas sčervenieť, ale nemala by po ošetrení byť poškriabaná a poškodená. Naopak, pri pravidelnom používaní suchej kefky zbavíte pokožku odumretej kože, je prekrvenejšia, hladšia, pružnejšia.

Peeling pokožky
Zdravý človek za rok stratí približne pol kila pokožky, lebo jej bunky sa neustále obnovujú a vrchná vrstva sa olupuje. Pri suchom kefkovaní obrusujeme vrchnú vrstvu pokožky a pomáhame v jej obnove.

Pokožka môže lepšie dýchať, odstránime nánosy z pórov, pokožku prekrvíme, čo znamená lepšiu cirkuláciu kyslíka, živín a odvod odpadov. Koža ostáva hladšia, bez suchých miest, menej zarastajú chĺpky a pokožka vie aj lepšie využiť ošetrujúce zložky z kozmetiky.

Pomoc pre lymfatický systém
Kefkovanie sa v ideálnom prípade robí jemnými dlhými ťahmi a vždy v smere od končatín do stredu tela, čiže v súlade s tokom lymfy.

Telu tým uľahčujeme prácu s lymfou a tekutinami. Zmenšuje sa viditeľnosť celulitídy a strií, pocity pnutia a ťažkých nôh. A v neposlednom rade podporujeme svoju imunitu, keďže bez problémov prúdiaca lymfa doplaví biele krvinky tam, kde je ich potreba k boju s patogénmi.

Antistresový efekt
Jemné ošetrenie kefkou je ako nežné pohladenie. Očistená pokožka je prekrvená, napnutá a vláčna. Dry brushing pomalými ťahmi s teplou sprchou na záver je vhodné ako rituál pred spaním a rezkejšie kefkovanie nasledované sprchovaním so sviežou vodou telo ráno pripraví na aktívny deň.

Suché kefkovanie je procedúra starostlivosti o seba, ktorú je najlepšie robiť nenáhlivo a s dobrým pocitom, že si doprajeme extra starostlivosť.

Suché kefkovanie ponúkajú aj niektoré kozmetické a masážne salóny

Ktoré pomôcky sú vhodné pre dry brushing?

Vyberajte si kefku s prírodnými štetinami, zvieracími alebo rastlinnými vláknami. Pozor, kefky určené na použitie za mokra môžu byť príliš drsné. Je dobré, aby kefka mala rukoväť, pásik cez ruku alebo tvar, ktorý sa vám bude dobre držať.

Ak máte citlivú pokožku, môžete začať s jemnými kefkami na dekolt a používať ich na celé telo. Pokožka si postupne zvykne a potom môžete prejsť aj na tvrdšie kefky.

Po ošetrení kefkou sa môžete osprchovať vlažnou vodou a dopriať pokožke hydratáciu a výživu napríklad použitím telového mlieka s minerálnou vodou z Dudiniec.

Nezabudnite na pravidelnú očistu kefky, aspoň raz za týždeň ju umyte mydlom a teplou vodou a nechajte na vzduchu dobre uschnúť štetinkami nadol.

Ako často robiť suché kefkovanie?

Podľa potreby, typu pokožky a typu kefky, ktorú používate, pretože každá koža reaguje ináč. Kefkovanie jemnou kefkou môžete robiť denne. Pri citlivej pokožke stačí raz týždenne.

Všeobecne sa odporúča kefkovanie s takou frekvenciou, v akej by ste použili aj peeling, teda 1-3 x týždenne. Sledujte reakciu svojej kože a po čase už presne pocítite, kedy sa vám žiada zbaviť sa vrchnej odumretej vrstvy pokožky a prekrviť povrch tela.

Upozorňujeme, že pocit dobre prekrvenej hebkej pokožky a ľahkých nôh je veľmi návykový

Ako postupovať pri dry brushing?

Ako pri všetkých ošetreniach, ktoré pomáhajú lymfatickému systému, nezabúdajte pred dry brushing na základné lymfatické ošetrenie. Ako ho urobiť nájdete v návode na bankovanie tváre a dekoltu.

Z praktických a hygienických dôvodov sa kefkovanie odporúča robiť vo vani alebo sprchovacom kúte, aby ste odpadnutými bunkami nekŕmili roztoče v posteli alebo v byte.

Kefkovať začnite od prstov na nohách. Robte dlhé, pomalšie ťahy po koleno z obidvoch strán, okolo členkov a kolien môžete aj zakrúžiť.

Pokračujete cez stehná, ťahy veďte smerom k lymfatickým uzlinám v trieslach. Zadok ošetrite krúživými ťahmi smerom k bokom.

Bruško si rozdeľte na 2 polovice – pod pupkom kefkujeme smerom do triesla, nad pupkom od pása nahor, rovnako ako chrbát. Prsné svaly smerom k podpazušiu, ale ženám sa odporúča opatrnosť pri ošetrovaní prsníkov s jemnou pokožkou.

Ruky kefkujeme rovnako ako nohy, od prstov smerom nahor k ramenu. Krk (pozor, znova veľmi jemná pokožka) stiahneme smerom ku kľúčnym kostiam, hrudnej kosti a do strán smerom k podpazušiu, rovnako ako vrchnú časť chrbta a šiju.

Ak sa pre nedostatok času rozhodnete napríklad len pre dry brushing nôh, vždy si urobte základné lymfatické ošetrenie. Podporíte tok lymfy, vyprázdňovanie uzlín a ošetrenie bude mať oveľa väčší efekt.

Tak čo, skúsite sa skamarátiť so suchou kefkou? Nezabudnite pracovať jemne, v súlade s citlivosťou vašej pokožky. Efekt po ošetrení rozhodne stojí za to.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.