Činnosť nervového systému
Nervový systém sprostredkúva vzťahy medzi vonkajším prostredím a organizmom, ako aj medzi všetkými časťami vnútra organizmu. Zabezpečuje odpoveď organizmu na podnety vonkajšieho prostredia a z orgánov, ako aj funkčnú citlivosť všetkých procesov v organizme.
Ústredná (centrálna) nervová sústava sprostredkúva spojenie centier s perifériou. K cerebrospinálnym (mozgovomiechovým) nervom patrí 12 párov mozgových a 32 párov miechových nervov.
Všetky skupiny a oddiely nervovej sústavy sú vo vzájomnom funkčnom a morfologickom vzťahu a sú od seba životne závislé. Vo vnútri nervovej sústavy prebiehajú procesy, ktoré vyúsťujú do vedomých, ale aj automatických dejov. Tieto môžu byť jednoduché a aj veľmi zložité. Sú to reflexy prebiehajúce na rôznej úrovni.
Vegetatívne nervy delíme na:
Sympatický nerovový systém, sympatikus je súčasťou autonómneho nervového systému podieľajúceho sa na riadení vnútorných orgánov a ciev. Aktivuje sa pri strese. Má opačné účinky ako parasympaticus.
Parasympatický nerovový systém, parasympatikus je súčasť autonómneho nervového systému riadiaceho vnútorné orgány, cievy a niektoré ďalšie orgány. Zvyšuje činosť tráviaceho systému, spomaľuje srdcovú činnosť, zužuje priedušky, zmenšuje zornicu, spôsoboje erekciu ai. Má opačný účinok ako sympatikus a je aktivovaný v kľude.
Nervová sústava riadi a koordinuje funkcie organizmu a jeho interakciu s okolím.
Základnou stavebnou a funkčnou jednotkou nervovej sústavy je nervová bunka (neurón). Neurón má schopnosť prijať podnet z prostredia, premeniť ho na nervový vzruch a odovzdať ďalšiemu neurónu, t.j. základnou úlohou nervových buniek je prijímať, viesť a odovzdávať signály.
Zloženie neurónu:
Z tela nervovej bunky vybiehajú:
- dendrity - dostredivé výbežky, krátke, bohato vetvené. Dendritmi vstupuje do neurónu nervový vzruch.
- neurit (axón)- odstredivý výbežok, je iba jeden. Nervový vzruch vedie von. Povrch neuritu je chránený dvojitou pošvou, jej vnútorná vrstva je tvorená myelínom (vrstvička tukovitej látky). Vonkajšia vrstva je tvorená Schwannovými bunkami.