Chystám sa na thajskú masáž. Čo mám od nej očakávať?
Thajská masáž je opradená mnohými mýtmi. O tejto starobylej technike sa často hovorí, že je bolestivá a treba odvahu na to, aby procedúru človek vydržal. Ako to teda je?
Odkiaľ sa tu vzala?
Techniky thajskej masáže sú ovplyvnené tradičnou medicínou rôznych častí východnej Ázie. Tradičná thajská masáž pochádza z oblasti Indie a jej história siaha viac ako 2500 rokov do minulosti.
Do Thajska a iných krajín ju priniesli hlavne budhistickí mnísi. Cestovatelia, ktorí pocítili účinky thajskej masáže na vlastnom tele, ju neskôr radi privítali a odporúčali aj v Európe.
Aká teda je?
V porovnaní s klasickou švédskou masážou, ktorá je v našich končinách najznámejšia, je thajská masáž niečo úplne iné. Využíva prvky jogy a pasívny strečing, kedy terapeut naťahuje telo masírovaného a zároveň spracúva energetické body na tele.
Thajská masáž sa nevykonáva na masážnom stole, ale najčastejšie na podložke priamo na zemi. Klient ostáva oblečený v pohodlnom voľnom odeve a masér nepoužíva žiadne masážne prostriedky.
Na rozdiel od iných techník sa v rámci jedného stretnutia masíruje celé telo, nie iba jeho časť. Preto si na thajskú masáž vyhraďte dostatok času.
Priebeh masáže
Ako pri všetkých druhoch masáže, i tu platí, že čo terapeut, to iná masáž. A špeciálne, ak thajskú masáž absolvujete priamo v Thajsku. Európska verzia napríklad často nezahŕňa „chodenie“ po chrbte masírovaného. Túto techniku používajú v Thajsku skúsení maséri s dlhou praxou. Masážne salóny sú vybavené pri strope tyčami, ktorých sa masér pridržiava a reguluje tak prítlak na chrbát klienta.
Terapia sa tradične začína umytím nôh a masáž smeruje od chodidiel k hlave. Masér každú časť tela a každý kĺb ohmatá, poprehýba, pretočí a rôzne napolohuje tak, aby sa svaly, šľachy a kĺby uvoľnili. Okrem toho sa venuje prehmataniu a stláčaniu jednotlivých bodov na energetických líniách.
Energetických dráh je podľa tradičnej medicíny až 72000 pozdĺž celého tela, ale thajská masáž sa sústreďuje na desať najhlavnejších. Masírujú sa hĺbkovo a masírujúci pri tom používa nielen svoje palce a dlane, ale aj predlaktia, lakte, kolená alebo päty.
Masér sa sústredí na body, kde energia stagnuje. Masážou sa energetické dráhy uvoľnia, spriechodnia a celý vnútorný systém tela začne lepšie pracovať.
Účinky thajskej masáže
Thajská masáž má za cieľ nielen fyzické, ale aj psychické uvoľnenie klienta. Jej súčasťou by mala byť aj meditácia – úplné uvoľnenie, kedy človek iba vníma signály vlastného tela.
Pre mnohých Európanov je toto výzva. Nie sme naučení meditovať, odovzdať svoje telo úplne do rúk maséra a uvoľňovať myseľ. Sedavý spôsob života tiež spôsobuje, že thajská masáž je pre nás často namáhavá až bolestivá.
Po thajskej masáži môžete očakávať:
- uvoľnenie a zrelaxovanie celého tela
- zmiernenie bolestí svalov a kĺbov
- uvoľnenie šliach, lepšia pohyblivosť tela
- zlepšenie toku lymfy, detoxikácia tela
- stabilizácia krvného tlaku a zlepšenie krvného obehu
- posilnenie imunitného systému
- zredukovanie stresu, uvoľnenie mysle
- upokojenie a posilnenie nervovej sústavy
- zlepšenie sústredenia
Opatrne s thajskou masážou, ak...
Ak nechodievate na masáže a nevenujete sa pravidelne aktivitám zahŕňajúcim strečing (napr. joga), zvoliť hneď na začiatok thajskú masáž by mohlo byť chybou. Môže byť pre vaše telo príliš náročná a odradí vás od absolvovania iných masáží.
Je lepšie začať klasickou masážou chrbta a končatín olejom a pravidelným cvičením. Potom si účinky thajskej masáže vychutnáte.
Thajská masáž sa neodporúča ani ľuďom trpiacim osteoporózou, kŕčovými žilami, vysokým krvným tlakom a tesne po úrazoch. Maséra treba informovať aj o ďalších telesných obmedzeniach ako je menštruácia, tehotenstvo, nachladnutie alebo problémy so stavcami, platničkami alebo kĺbmi.
Skúsili ste už thajskú masáž, doma alebo priamo v Thajsku? Napíšte nám do komentárov, aké to bolo!