Chcete zmeniť kariéru? Plusy a zápory práce maséra.
Rozhodnutiu zmeniť kariéru a stať sa masérom by malo predchádzať zváženie vlastných fyzických a psychických daností a tiež faktorov, ktoré môžu úspech alebo prípadný neúspech v masérskej kariére ovplyvniť. Ktoré to sú?
Máte predpoklady stať sa masérom?
Klasická masáž je fyzicky pomerne náročná činnosť. Fyzická kondícia však nie je všetko. Aj fyzicky dobre vybavení maséri vám povedia, že rozhodujúcim činiteľom pri masáži je psychika.
Práca maséra môže byť teda fyzicky aj psychicky náročná, závisí to nielen od daností maséra, ale aj od náročnosti klientely.
Kľúčové vlastnosti maséra
Aj maséri sú ľudia s rôznym temperamentom a vlastnosťami, nedá sa presne určiť „ten správny“ typ človeka, ktorý má najlepšie predpoklady stať sa dobrým masérom.
Vieme ale špecifikovať vlastnosti, ktoré sú pre úspech v masérskej práci podstatné:
Empatia a schopnosť aktívne počúvať, aby masér vedel vytvoriť pre klienta atmosféru porozumenia, dôvery a pohody. Komunikačné zručnosti, nielen verbálne ale aj schopnosť čítať neverbálne signály, reč tela.
Asertivita – vedieť sa s klientom vždy dohodnúť na obojstranne uspokojujúcom kompromise.
Zvedavosť a chuť učiť sa – vzdelanie maséra nekončí školou či kurzom, ľudské telo a jeho fungovanie poskytuje nekonečné možnosti pre tých, ktorí majú chuť napredovať.
Úprimný záujem o ľudí a chuť pomáhať, bez toho sa v pomáhajúcej profesii uplatniť nedá.
Dalo by sa samozrejme vymenovať ešte viac atribútov dobrého maséra, napríklad profesionalita a diskrétnosť, ktoré podporujú dôveru klienta a jeho ochotu podeliť sa s masérom o fyzické alebo psychické trápenie, ktoré sa môže odzrkadľovať na tele klienta. Dôležitá je aj trpezlivosť a pokoj, ktorý masér vyžaruje, aby sa klient mohol uvoľniť a cítiť sa pohodlne.
Plusy masérskej kariéry
Ak ste sa našli vo vlastnostiach dobrého maséra, ešte stále to nemusí znamenať, že masírovanie je pre vás to pravé. Zamyslite sa aj nad výhodami a nevýhodami, ktoré vám môže kariéra maséra priniesť.
Možnosť vybrať si pracovný čas
Obmedzovať vás bude len suma, ktorú chcete zarobiť a vlastné schopnosti a výdrž. Nočné sovy môžu začínať masírovať až na obed a naopak ranné vtáčatá už o 6, klientela sa nájde pre oboch.
Koľko dní v týždni alebo koľko hodín z dňa ste ochotní a schopní pracovať, je len na vás. Maséri zvyčajne pracujú na objednávku, takže nesedia v masérni a nevyčkávajú na klientov.
Masírovanie je vhodné aj ako druhá práca alebo čiastočný úväzok popri inom zamestnaní, prípadne rodičovskej dovolenke.
Kreativita a neustály prísun nových informácií
Masáž je kreatívna činnosť, pri ktorej môžete neustále vymýšľať, ako skombinovať techniky tak, aby ste konkrétnemu klientovi čo najviac pomohli.
Ak ste človek, ktorého baví a fascinuje zisťovať stále niečo nové, masírovanie vám to umožní. Na kurzoch a v komunite masérov sa dozviete veľa o ľudskom tele, jeho fungovaní, chorobách a úrazoch a ako ich riešiť. Takto pomôžete k lepšiemu zdraviu nielen klientom, ale aj sebe a svojim blízkym.
A aj od klientov sa dozviete často zaujímavé informácie z rôznych odborov. Udržujete tak svoj mozog svieži.
Dobrý pocit z pomoci ľuďom
Pre veľa masérov je toto hlavnou hnacou silou, ktorá dáva ich práci zmysel a poskytuje hlboké uspokojenie. A niekedy nejde iba o masírovanie samotné, ale vypočutie a dobré rady, ktoré k masáži pridáte je to, čo ľudia hľadajú a za čo sú vám vďační.
Možnosť ovplyvniť výšku zárobku
Pri zostavovaní cenníka sa môžete držať cien obvyklých v regióne, ak si ale časom získate pravidelnú klientelu a budete mať dobrý ohlas, môžete ceny zvýšiť.
Môžete masírovať vo firmách, pracovať ako mobilný masér, ponúkať permanentky alebo neobvyklé druhy terapie či služby cez víkend s príplatkom.
Čo si treba premyslieť
Nenazvime to priamo demotivátory, ale sú to potenciálne riziká, na ktorých môže zlyhať aj spočiatku nadšený masér plný energie.
Náročnosť na fyzickú kondíciu a riziko úrazov
Práca maséra je namáhavá a z dlhodobého hľadiska môžu hroziť hlavne úrazy a zápaly svalstva, šliach a kĺbov z preťaženia. Masér musí byť pozorný voči svojmu telu a dopriať si dostatok regenerácie.
Vyhorenie
Podobne ako lekár, aj masér si vypočuje denne sťažnosti klientov nielen na fyzické zdravie, ale aj na psychické problémy. Nie je jednoduché odpútať sa od nich a zostať pri tom empatický.
Nepravidelnosť príjmu a pracovného vyťaženia
Aj keď si vybudujete stálu klientelu, môžu nastať obdobia, kedy budú klienti chodiť menej, prípadne budete mať práce naopak priveľa.
Náročné sú aj masáže vo firmách alebo na akciách, ktoré sú ale zase lákavé vyšším zárobkom.
Nepredvídateľná klientela
Väčšina klientov je príjemných, ale úplne vás môže prevalcovať jeden nepríjemný, nespokojný klient, alebo klient, ktorý vás obťažuje nevhodnými rečami alebo nechcenou pozornosťou.
Prajeme každému budúcemu masérovi, aby svoje rozhodnutie venovať sa tomuto krásnemu a naplňujúcemu povolaniu nikdy neoľutoval.