Chcete si pridať esenciálne oleje do kúpeľa? Toto sú základné zásady
Voňavý kúpeľ je osvedčená klasika pre unavené telo aj dušu. Dobre zaberá proti stresu a úzkosti, uľaví uboleným svalom a poteší dušu. Veľa výrobkov určených do kúpeľa však obsahuje farbiace a aromatické zložky, ktoré najmä citlivej pokožke nemusia ulahodiť. Dajte preto prednosť prírodným výťažkom. Ako si pripraviť kúpeľ s čisto prírodnými éterickými olejmi a ktoré si vybrať?
Riedime!
Základná zásada je, nekvapkať esenciálne oleje priamo do vody vo vani. Vo vode sa totiž nerozpúšťajú, plávajú v kvapkách na hladine, môžu sa nalepiť na pokožku alebo sliznice a vyvolať nepríjemné podráždenie a pálenie.
Aby sa esenciálny olej vo vode rozptýlil, potrebuje niečo, čo z neho vytvorí malé čiastočky. V prípade miešania s vodou je to nosič alebo rozptyľovač.
Vhodné nosiče
Najjednoduchšie je použiť takzvaný nosný olej, teda za studena lisovaný rastlinný olej, ideálne v kombinácii so soľou. Ako rozptyľovač poslúžia aj iné ingrediencie, ktoré zároveň pokožku vyhladia a vyživia.
Za studena lisovaný rastlinný olej
Vhodné sú jojobový, mandľový, olivový, kokosový, slnečnicový alebo avokádový olej. Jojobový olej je svojím zložením veľmi podobný prirodzenému kožnému mazu, rýchlo sa vstrebáva a nezanechá na pokožke mastný film. Použite 2-3 polievkové lyžice nosného oleja alebo skombinujte olej so soľou.
Soľ
Najvhodnejšia je epsomská soľ alebo soľ z Mŕtveho mora. Hrsť soli zmiešajte s 1-2 polievkovými lyžicami nosného oleja.
Plnotučné mlieko alebo sladká smotana
Použite jeden téglik smotany (250 ml), v prípade mlieka 1-2 šálky. Dôležité je, aby mali vyššie percento tuku.
Med
Stačia 2-3 polievkové lyžice kvalitného včelieho medu.
Je to čisté olivové mydlo, ktoré sa používa nielen na kozmetické účely, ale aj na čistenie a pranie. Vytvára bohatú penu a vyrába sa z čistého olivového oleja.
Esenciálne oleje vhodné do kúpeľa
Esenciálne oleje ovplyvňujú telo aj psychiku. Ich účinky nie sú dopodrobna zdokumentované, ale prax ukazuje, že vybrané ÉO pomáhajú pri strese, nespavosti, zlej nálade a depresii, suchej a unavenej pokožke, bolestiach svalov, zapchaných dutinách a ľahkom prechladnutí.
Éterický olej sa v kúpeli dostane do priameho styku s pokožkou a pomocou nosiča sa jeho vyživujúce zložky dostávajú aj hlbšie do kože a tkanív. Zároveň sa časť vône rozptýli a na svoje si prídu aj čuchové bunky. Preto vyberajte zásadne čisté prírodné ÉO od overených výrobcov.
Nie každý éterický olej, ktorý nám vonia, je vhodný aj do kúpeľa. Vyhnúť sa treba ostrým, štipľavým a korenistým vôňam ako škorica, klinček, oregano, mäta (kučeravá aj pieporná), tymián, saturejka , gaultéria (libavka, wintergreen), čierne korenie, cassia, yzop, gáfor, muškátový orech alebo bazalka. Tieto esenciálne oleje môžu podráždiť pokožku a sliznice.
Zoznam éterických olejov vhodných do kúpeľa nie je krátky. Najpoužívanejšími sú levanduľa, harmanček, ruža, citrón, rozmarín, kadidlovník, ylang ylang, santalové drevo, cédrové drevo, pačuli, jazmín, majoránka, pomaranč , bergamot, borievka, myrha, grep, geránium, cyprus, kardamón, čajovník, šalvia a limetka.
Kedy radšej nie
S aromaterapiou buďte všeobecne opatrní pri deťoch, neodporúča sa pre deti mladšie ako jeden rok, pre tehotné (najmä prvý trimester) a dojčiace ženy, epileptikov, ľudí s ochorením pečene, onkologických pacientov a pri výraznejších zdravotných ťažkostiach. Deťom do 12 rokov sa znižuje dávkovanie éterického oleja.
Buďte opatrní aj pri domácich zvieratách a to aj pri difúzovaní. Špeciálne mačky sú na niektoré bežne používané esenciálne oleje veľmi citlivé. Ak si nie ste istí bezpečnosťou esenciálneho oleja, poraďte sa s kvalifikovaným aromaterapeutom.
Oleje z citrusov môžu spôsobiť fotosenzitivitu pokožky. Po kúpeli s esenciálnym olejom z citrusu (limetka, pomaranč, grep, bergamot, citrón) sa vyhýbajte priamemu slneniu minimálne 24, bezpečnejšie až 72 hodín.
Nepoužívajte soľ a esenciálny olej do kúpeľa, ak máte poškodenú pokožku. Škrabance, rezné rany alebo ekzém môžu zareagovať na kombináciu teplej vody, soli a esenciálneho oleja zápalom a podráždením.
A nakoniec jedno praktické upozornenie. Vaňa bude po pridaní nosného a esenciálneho oleja, ale aj smotany alebo mlieka klzká. Dávajte si pozor pri vstupovaní do vane aj pri vystupovaní z nej a dôkladne ju po kúpeli odmastite.
Ako na to
Ak máte citlivú kožu, urobte si deň vopred test znášanlivosti. Pripravenú zmes nosného a éterického oleja si naneste na malý kúsok pokožky v lakťovej jamke alebo na vnútornú stranu zápästia. Ak sa neobjaví do 24 hodín podráždenie, môžete si pripraviť kúpeľ.
Základný recept znie zmiešať 2 polievkové lyžice nosného oleja alebo hrsť (pol šálky) soli a jednu polievkovú lyžicu nosného oleja s 3-12 kvapkami esenciálneho oleja. Zmes treba dobre zamiešať a pridávať buď do tečúcej vody (vtedy bude v kúpeľni viac vône, lebo ÉO sa rozptýli viac do vzduchu) alebo do kľudnej vody vo vani a ešte vodu dôkladne premiešať. Buďte opatrní a neoplachujte si tvár, aby ste si nepodráždili oči. Počet kvapiek platí celkovo, aj keď použijete viacero druhov ÉO.
Ďalšou možnosťou je natrieť si pripravenú zmes na telo a ponoriť sa do teplej vody vo vani. V kúpeli zotrvajte 20 minút, odporúča sa zhlboka dýchať a potom si doprajte ešte pohodu zabalení v deke.
Zopár receptov
Sladký spánok: 6 kvapiek levandule, 4 kvapky harmančeka
Romantika: 4 kvapky pomaranča, 3 kvapky jazmínu, ylang-ylang alebo ruže
Pre unavené svaly: 2 kvapky rozmarínu, 3 kvapky majoránky, 3 kvapky levandule
Odblokovanie dutín: 5 kvapiek eukalyptu, 2 kvapky levandule
Uvoľnenie trávenia: 2 kvapky citrónu, 2 kvapky levandule, 3 kvapky harmančeka
Aromaterapia si získava čoraz väčšiu obľubu ako doplnková terapia pri rôznych problémoch fyzického aj psychického rázu. Využitím esenciálnych olejov si môžete pripraviť kúpeľ „na mieru“ podľa toho, ako sa práve cítite. Odmenou vám bude pocit osvieženia, pokoja a znovuzrodenia a hebká pokožka. Vyskúšate kúpeľ s esenciálnym olejom?