Bankovanie pre krajšiu tvár - techniky, nástroje a praktický návod (2. časť)

10.9.2024Fit a v pohodeČítanie do 10 minút

V prvej časti článku sme si povedali základné informácie o bankovaní tváre a tvárových bankách. V dnešnom pokračovaní si predstavíme techniky bankovania, upozorníme na kontraindikácie a samozrejme v článku nájdete aj praktický návod, ako postupovať spolu s odporúčaním vhodných masážnych olejov.

Bankovanie pomáha pri opuchoch pod očami

Kedy a ako často bankovať tvár?

Najvšeobecnejší návod je, asi 2x do týždňa. Frekvencia však záleží od typu, stavu a veku vašej pleti. Začnite teda zľahka, pár minútovým ošetrením, pri ktorom si skôr nacvičíte ťahy bankou. Pozorujte svoju pleť a zhodnoťte účinky procedúry.

Bankovať tvár môžete v rámci rannej alebo večernej starostlivosti o pleť. Zo začiatku odporúčame skôr večerné ošetrenie práve preto, lebo si viete vyhradiť dostatok času a vytvoriť príjemnú relaxačnú atmosféru.

Kontraindikácie bankovania pleti

Než sa dostaneme k praktickému návodu, je nutné skontrolovať si, či váš zdravotný stav a stav vašej pleti bankovanie dovoľuje.

Nebankujte si tvár, ak aktuálne trpíte niektorým z nasledovných zdravotných problémov:

  • aktívne kožné infekcie alebo zápaly (napr. akné, ekzém, psoriáza, herpes), otvorené rany na tvári,
  • extrémne citlivá alebo tenká pokožka,
  • krehké alebo poškodené kapiláry, kožné ochorenia ako rosacea, kuperóza (červené žilky),
  • nedávne ošetrenie botoxom, výplňovými materiálmi, čerstvé tetovanie, operácie tváre alebo krku,
  • silné slnečné spálenie,
  • krvné poruchy, závažné ochorenia srdca alebo obehového systému, užívanie liekov na riedeniekrvi,
  • aktívne onkologické ochorenia, diabetes (najmä pri zle kontrolovanom ochorení),
  • tehotenstvo (najmä v prvom trimestri),
  • hormonálne terapie ovplyvňujúce pokožku.

V prípade nejasností by ste sa mali poradiť s dermatológom alebo kozmetičkou.

Vyberte si vhodný masážny olej

Pred bankovaním pleť vždy umyjeme a odstránime make-up a nečistoty. Na vlhkú pleť nanesieme pár kvapiek oleja, rozotrieme ho, umyjeme alebo utrieme si ruky, aby sa nám banka v nich nešmýkala a môžeme začať.

Na trhu nájdete veľkú ponuku masážnych alebo pleťových olejov, môžete použiť špeciálne masážne oleje bez vône určené priamo na tvár alebo sa rozmaznať arganovým či levanduľovým olejom, ktorý má na pleť upokojujúce účinky.

Vhodný je aj kokosový, mandľový, sezamový, olej z marhuľových jadierok, šípkový, malinový, moringový alebo baobabový olej. Oleje môžete aj striedať, aby ste pleti dopriali rôzne vitamíny a minerály.

Akú techniku bankovania môžete použiť na tvári?

Bankou sa dá pracovať rôznymi spôsobmi. Pri použití na tvári majte na pamäti základnú zásadu: Nenechajte banku prisatú bez pohybu dlhšie ako 3 sekundy, aby ste si nevyrobili modrinu.

Pri bankovaní tváre využijete tieto 4 pohyby bankou:
1. Dlhé ťahy - vytvoríme podtlak, priložíme banku na pokožku, potiahneme prisatú banku po pokožke a na konci pohybu podtlak uvoľníme. Banku od pokožky neodtŕhame, kožu nenaťahujeme.
2. Zobkanie - banku pricucneme a uvoľníme, posunieme bez dotyku s pokožkou kúsok ďalej a opakujeme pricucnutie a uvoľnenie. Vytvorenie podtlaku trvá 1-2 sekundy.
3. Cik-cak - S pricunutou bankou robíme po pokožke ťahy hore a dole, akoby sme kreslili vlnovku so špicatými vrcholmi. Na konci pohybu uvoľníme podtlak.
4. Krúžky - buď bankou krúžime alebo ju len otáčame doprava a doľava a tým robíme polkrúžky na jednu a druhú stranu. Tento ťah uvoľňuje a intenzívne prekrvuje konkrétne miesta na tvári.

Návod na bankovanie tváre

Návod na bankovanie tváre a dekoltu - postup krok za krokom

Nikdy nevynechávajte základné lymfatické ošetrenie. Na hlave, krku, ramenách a v okolí kľúčnych kostí máme veľké množstvo lymfatických uzlín. Jemnou masážou pred bankovaním ich vyprázdnite, umožníte tak ľahší tok lymfy, odvod splodín metabolizmu a prebytočnej tekutiny z oblasti tváre.

Základné lymfatické ošetrenie
Každý pohyb opakujte aspoň 7-10x na začiatku a na konci celého ošetrenia. Môžete všetky tri pohyby spojiť a pomaly ich 2-3x zopakovať po každom kroku bankovania.

1. Vytvorte z prstov V a jemne prehladkávajte priestor pred a za uchom smerom ku krku.
2. Prehladkajte si naraz obe bočné strany krku od uší po kľúčne kosti. Postupujte jemne a pomaly.
3. Prehladkajte alebo prstami prebubnujte priestor nad kľúčnymi kosťami v smere od ramena k hrudnej kosti.

Bankovanie tváre
Postupujte vždy v smere toku lymfy, teda od stredu tváre (nosa, čela) k ušiam alebo spánkom. Pokožku môžete vždy pridržiavať na tej strane, ktorú práve nebankujete.

1. Brada
Použite dlhé ťahy.
Pricucnite banku pod bradu a ťahajte ju po spodnej strane sánky až k uchu na každej strane. Rovnaký pohyb na prednej strane v strede brady a potiahnite po ucho.
Ak sa vám tvorí vráska pod spodnou perou, použite na tom mieste techniku zobkanie. Zobkanie môžete použiť aj na bankovanie hornej a dolnej pery.

2. Líca
Prejdite vo viacerých líniách líca od stredu tváre smerom k ušiam dlhými ťahmi.
Môžete použiť techniku krúžkov a polkrúžkov pod lícnou kosťou a na línií ústny kútik - ucho.
Zobkanie najmenšou bankou aplikujte na nosovo-perovú ryhu a pod očami v smere od vonkajšieho kútika po vnútorný.

3. Čelo
Začnite dlhými ťahmi tesne nad obočím od stredu čela do strán až po spánky a potom v smere od obočia smerom hore po čele až po líniu vlasov.
Použite cik-cak ťah buď cez celé čelo z jednej strany na druhú alebo od stredu čela k spánku na každej strane zvlášť.

4. Dekolt
Dlhé ťahy od hrudnej kosti smerom k podpazušnej jamke môžete striedať s krúžkami alebo polkrúžkami. Zobkanie použite pod kľúčnou kosťou znova v smere lymfy, od ramena ku hrudnej kosti.

5. Bankovanie zakončite základným lymfatickým ošetrením

Je jedno, akú techniku pre ošetrenie tváre si vyberiete, a ak to bude bankovanie, či sa mu budete venovať pravidelne alebo len z času na čas.

Podstatné je, aby ste tieto chvíle vnímali ako čas pre seba, kedy sebe a svojej pleti venujete pozornosť, starostlivosť a lásku.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.