Anatomický pohľad na brušné svalstvo a benefity masáže brucha

5.11.2024NapredovanieČítanie do 10 minút

Dnes sa pozrieme na brucho z anatomického pohľadu. Nájdeme tam viacero svalov, najväčšie sú štyri, priamy, priečny, vonkajší a vnútorný šikmý sval brucha. Poďme si popísať, ako vyzerajú, kde sú uložené a čo je ich úlohou a potom nám už bude jasné, prečo by sme na masáž brucha nemali pri celotelovej masáži alebo celkovej starostlivosti o klienta zabúdať.

Brušné svalstvo

Najhlbšia vrstva: priečny sval brucha

Brucho a boky tvoria štyri veľké svaly. Najhlbšou vrstvou je priečny sval brucha (m. transversus abdominis), ktorého vlákna sú usporiadané kolmo na zvislú os tela a vytvárajú akýsi „korzet“ okolo brušnej dutiny. Tento sval je dôležitý pre stabilizáciu chrbtice a panvy, pomáha pri dýchaní a regulácií vnútrobrušného tlaku (napríklad pri dvíhaní ťažkých bremien). či tzv. vypudzovacích silách – pri zvracaní, močení a defekácií, ale aj pôrode.

V priečnom svale nájdeme približne v polovici vzdialenosti medzi pupkom a lonovou kosťou takzvanú oblúkovú čiaru (arcuate line), dieru alebo predel v svale, cez ktorý prechádza priamy sval brucha (rectus abdominis) za priečny sval a tvorí v oblasti pod oblúkovou čiarou najhlbšiu vrstvu.

Toto špecifické usporiadanie brušných svalov má význam pri dýchaní a v tehotenstve. Pri hlbokom výdychu poskytuje mechanickú výhodu pre vytlačenie vzduchu z pľúc pri hlbšom ako bežnom výdychu. V tehotenstve umožňuje usporiadanie svalov pod arcuate line väčšiu flexibilitu a prispôsobivosť dolnej časti brucha a po pôrode podporuje sťahovanie maternice a návrat brušných orgánov do pôvodnej polohy.

Six pack alebo aj nie: priamy sval brušný

Priamy sval brucha (rectus abdominis) je uložený pod vonkajším šikmým svalom brucha, je prekrytý aponeurózami (šľachovými rozšíreniami) ostatných brušných svalov, ktoré vytvárajú pošvu priameho svalu brucha. Toto usporiadanie umožňuje priamemu svalu brucha vyniknúť na povrchu (six-pack), aj keď nie je najvrchnejším svalom v anatomickom zmysle. No väčšina populácie na to nemá sval dosť vypracovaný a najmä ho zakrýva tenšia či hrubšia vrstva podkožného tuku.

Aponeuróza je typ väzivového tkaniva, plochá, šľachovitá membrána prevažne z hustého kolagénového vlákna, ktorá pokrýva väčšie plochy tela a pripája svaly ku kostiam alebo iným štruktúram. Je menej pružná ako sval, ale silná a odolná voči ťahu. Podporuje prenos sily vyvinutej svalmi a poskytuje stabilitu a oporu pre okolité tkanivá, pomáha tým udržiavať tvar tela a orgánov, má teda nezastupiteľnú úlohu v biomechanike pohybu a stability tela.

Biela línia (linea alba) spája ľavú a pravú časť priameho brušného svalu. Je to vertikálny pás fibrózneho tkaniva, ktorý sa ťahá od hrudnej kosti až po spoj lonovej kosti. Tvorí ju husté väzivové tkanivo, a u ľudí s vypracovaným brušným svalstvom a v dobrej kondícií alebo naopak veľmi chudých môže byť dobre viditeľná, rovnako ako v tehotenstve, keď sa rozšíri a rozdeľuje bruško v podobe hnedého pruhu (linea nigra). Šľachové pruhy (intersectiones tendineae) delia priamy brušný sval horizontálne do podoby známych 6 kúskov. Tieto časti nemusia byť súmerné, čo sa veľkosti týka.

Šikmé svaly brucha: v dvoch smeroch

Oba šikmé svaly brucha obopínajú bočné časti trupu. Vonkajší šikmý sval brucha (obliquus externus abdominis) je najvrchnejšou vrstvou a jeho vlákna smerujú od rebier dole k linea alba a panvovej kosti.

Vnútorný šikmý sval brucha (obliquus internus abdominis) má vlákna smerujúce viac nahor od lonovej a bedrových kostí.

Oba šikmé svaly brucha umožňujú pohyb a otáčanie do strán, pričom v súlade so smerom vláken a možnosťami ich sťahovania pri otáčaní vonkajší sval zaberá na opačnej strane, než je smer otáčania, ale vnútorný šikmý sval zhodne so smerom otáčania. Napríklad, keď sa otáčate doprava, aktivuje sa ľavý vonkajší šikmý sval a pravý vnútorný šikmý sval. Pri úklonoch sa aktivujú oba svaly (vonkajší aj vnútorný šikmý) na strane úklonu.

Protichodná aktivácia vonkajšieho a vnútorného šikmého svalu pri rotácii trupu je dôležitá pre presné a kontrolované pohyby. Spoločne s ďalšími brušnými svalmi a svalmi chrbta vytvárajú komplexný systém, ktorý umožňuje rôzne pohyby trupu a poskytuje stabilitu chrbtici.

Ak si neviete z popisu uloženie jednotlivých brušných svalov predstaviť, odporúčame napríklad toto video.

Nezabúdajme na masáž brucha a jej benefity

Prečo zaradiť masáž brucha do ponuky masérskeho salónu?

Masáž brucha je procedúra, ktorá vyžaduje komunikáciu s klientom a cit. Niektoré techniky dokonca učia hĺbkovú masáž brucha, ale ak nemáte potrebné preškolenie, rozhodne sa do nej nepúšťajte, aby ste nepoškodili vnútorné orgány.

Prečo by sme vlastne mali zaraďovať masáž brucha? Rovnako, ako pri nohách vymasírujeme prednú aj zadnú časť, je vhodné okrem masáže chrbta uvoľňovať aj brušné svaly. Takto uvoľníme celý stred tela a môžeme očakávať viaceré prínosy:

1. Uvoľnenie napätia a tonizácia
Stres, strach a napätie často cítime práve v oblasti brucha, zároveň brušné svalstvo býva ochabnuté. Obe tieto nezrovnalosti môže masáž upraviť.

2. Zlepšenie krvného obehu a trávenia
Masáž je cestou k lepšiemu zásobovaniu svalov kyslíkom a živinami a stimuluje peristaltiku čriev, k lepšiemu trávenia neprispieva len dotyk samotný, ale aj upokojenie, ktoré signalizuje telu, že je čas na vyživenie a regeneráciu.

3. Podpora lymfatického systému
Uvoľnenie brucha, odstránenie nadbytočnej tekutiny a toxínov zo svalstva aj vnútorných orgánov. V rámci tráviacej sústavy má telo mnoho lymfatických uzlov pre ochranu pred nežiaducimi látkami, ktoré skonzumujeme potravou.

4. Tlmenie bolesti
Masáž uvoľňuje a tým zmierňuje bolesť v brušných svaloch, ktoré tiež trpia pri nevhodných pohybových návykoch.

5. Zlepšenie vnímania a postúry
Masáž brucha presunie pozornosť o oblasti brušných svalov, zlepší vnímanie ich polohy a pohybu a tým môže vylepšiť celkovú postúru tela.

Pri celotelových masážach sa často na masáž brucha a hrudníka zabúda, akoby neboli nijak zvlášť dôležité alebo akoby si ich klienti, keďže na ne dočiahnu, vedeli lepšie pomasírovať sami. Anatomický pohľad nám zdôrazňuje dôležitosť brušných svalov pre pohyb, pružnosť a stabilitu tela a aj pre ochranu a podporu vnútorných orgánov. Masážou brucha rozhodne telu prospievame, nezabúdajme ju zaraďovať do ponuky a ukazovať klientom, že sa po nej môžu cítiť príjemne a zdravšie.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.