
Ako sa učia masírovať zrakovo hendikepovaní maséri?
Niektorí z nás sa pre masírovanie rozhodli už na základnej škole, iní až v strednom veku. Všetci ale vieme, že byť masérom vyžaduje okrem fyzických a psychických predpokladov aj množstvo učenia sa teórie aj praxe. Účastníci kurzov si postup masáže natáčajú, aby sa doma v prípade potreby mohli na video znova pozrieť. Ale čo ak by ste sa nemohli pozrieť vôbec? Dnes si povieme viac o mieste, kde sa učia masírovať ľudia so zrakovým hendikepom a o ľuďoch, ktorí ich touto cestou sprevádzajú.

Pani Ružena Koubeková odučila v Rehabilitačnom stredisku pre zrakovo postihnutých v Levoči 38 rokov a jej ruky doslova viedli k masérskemu umeniu stovky zrakovo hendikepovaných klientov Strediska. Ochotne sa s nami podelila o informácie a dlhoročné skúsenosti z výučby zrakovo hendikepovaných masérov.
Vzdelávanie dospelých zrakovo hendikepovaných masérov
Vzdelávanie pre masérov so zrakovým postihnutím vo forme rekvalifikačných kurzov, určené pre dospelých klientov, prebiehalo od 80tych rokov a týkali sa ho rovnaké zmeny, s akými sa pri výučbe masérov v akreditovaných kurzoch v posledných rokoch stretli klasické masérske školy (zmena na slobodné povolanie športový masér a posledná na wellness pracovník – masérske služby s možnosťou viazanej živnosti).
S rozdelením na masérov s maturitou v odbore na zdravotníckej strednej škole a športových masérov (neskôr wellness pracovníkov) skončila aj možnosť absolvovať prax v nemocnici a budúci zrakovo hendikepovaní maséri si musia v rámci kurzu pri nácviku masážnych hmatov vystačiť so svojimi spoluštudentmi, prípadne učiteľmi a zamestnancami Strediska, či vlastnými rodinami a známymi.
Skúšky ešte pred nástupom na kurz
Podmienkou pre nástup na vzdelávací program „Wellness pracovník – masérske služby - pre zrakovo znevýhodnených“ je absolvovanie prijímacej skúšky. Pozostáva z viacerých častí, napríklad z kontroly zručnosti a hmatu: uchádzač modeluje z plastelíny alebo drôtu, aby sa zistilo, či má priestorovú predstavivosť a bude sa vedieť orientovať aj v rámci svalstva ľudského tela. Jemnosť hmatu sa overuje pri hľadaní drobnej mince pod dekou a podobne. A samozrejme sa uchádzačov pýtajú aj na motiváciu, prečo si vybrali masérsky kurz a na ich vedomosti z anatómie a fyziológie.
Ktovie, ako by na týchto prijímačkách uspeli vidiaci uchádzači, ktorí absolvujú bežný akreditovaný kurz?
Ku zrakovo hendikepovaným uchádzačom sa pristupuje individuálne. Niektorí (hlavne po náhlej strate alebo závažnom zhoršení zraku) musia ešte pred výberom profesijného kurzu prejsť programom „Základná sociálna rehabilitácia“, kde sa naučia samostatne sa pohybovať, čítať a písať bodovým písmom, orientovať sa vo svojich právach a povinnostiach, nacvičia si sociálne zručnosti, prácu s tyflotechnikou a podobne.
Pani Koubeková, opýtam na to, na čo by asi bol zvedavý každý absolvent bežného masérskeho kurzu: Ako sa učí praktická stránka masáže, keď ju doslova nemôžete študentom ukázať?
Úplne nevyhnutný je dobrý teoretický základ. Keďže som sa stretávala s klientmi rôzneho veku, ktorí mali rôzny stupeň vzdelania a aj najrôznejšie profesie, začínali sme od úplných základov. Popis jednotlivých častí tela, napríklad aj ujasnenie si názvov jednotlivých prstov ruky, modely kostry, ktoré si do detailu ohmatali, modely svalov a samozrejme aj vyhmatávanie svalov na vlastnom tele alebo na ostatných účastníkoch vzdelávania.
Bez zvládnutia tohto základu sa nedalo pustiť do popisu jednotlivých orgánových sústav ani samotného nácviku masáže. Vzhľadom na možno nie ani tak obmedzené ako skôr iné možnosti výučby, nároky na pamäť a predstavivosť nie je možné, aby toto vzdelávanie trvalo len 32 dní, ako bežný akreditovaný masérsky kurz.
Dovolím si ale tvrdiť, že naši absolventi majú vďaka tomu hlbšie a obšírnejšie vedomosti a je už na nich, ako ich pretavia do praxe.
Pre praktický nácvik masáže sa teda využijú teoretické vedomosti a detailný popis postupu pri masáži, plus študent hmatom sleduje ruky vyučujúceho, doslova masíruje s ním. Pracuje sa v malých skupinách a masáže sa opakujú nielen v rámci výučby samotnej, ale aj po jej skončení pod dohľadom personálu. Zručnosti treba nacvičovať a opakovať neustále.

Odvážia sa takto pripravení zrakovo hendikepovaní maséri do praxe?
Samozrejme. Ak chcú podnikať, platí pre nich overenie odbornej spôsobilosti rovnako, ako pre bežných kurzistov. Naši absolventi sa najčastejšie zo začiatku zamestnávajú v zdravotníckych a wellness zariadeniach, hoteloch a masérňach, aby nabrali skúsenosti pri práci s ľuďmi.
Stáva sa, že kurz absolvujú aj klienti, ktorí nemajú ambície živiť sa masírovaním, ale chcú si rozšíriť vedomosti a zručnosti, prípadne masážou pomáhať v rámci rodiny. Mali sme aj prípady, kedy sa masérovi veľmi zhoršil zrak alebo sa viac rokov masírovaniu nevenoval a prišiel si k nám takpovediac „oprášiť vedomosti“.
Mnohí s nich si robia doplnkové masérske kurzy, najčastejšie reflexnú masáž nôh (pri ktorej výborne využijú hmat a citlivosť v prstoch), medovú masáž alebo aj lávové kamene. Tí, ktorým to zvyšky zraku dovolili, dokonca úspešne pokračovali v štúdiu v odbore fyzioterapia.
Riešia zrakovo hendikepovaní maséri aj situácie podobné tým z bežného masérskeho kurzu?
O tom nepochybujte Tiež sa na začiatku kurzu hanbia a niektorí majú problém sa vyzliecť. Občas sa im nechce tak veľa sa učiť a pýtajú sa, „načo mi toto bude?“ Tiež uzatvárajú nové priateľstvá a ostávajú v kontakte dlho po kurze. A rovnako niektorým musíme ujasniť, že ich očakávanie, že na masáže budú chodiť len štíhle osemnástky, je nerealistické
Pripravujeme ich na pestrosť klientely a predovšetkým na to, že masírovanie je nielen fyzicky, ale aj psychicky náročná práca s ľuďmi.
No tak, ako u bežne vidiacich, aj my máme masérov, ktorým boli zručnosti, vzťah k ľuďom, záujem o fungovanie ľudského tela a chuť pomáhať daná do vienka a na svoje budúce povolanie sa veľmi tešia a nájdu v ňom svoju užitočnosť a zmysel života.
Počas svojej praxe som sa však stretla aj s jednou zvláštnosťou typickou najmä pre ľudí, ktorí sa už narodili slepí. Vnímajú svet inak a neohlásený dotyk, ak ich najprv neoslovíte a neupozorníte na to, že sa ich dotknete, vnímajú negatívne a odmietavo. Môžeme si to predstaviť ako drzý pohľad, ktorý nám je nepríjemný a ktorým vedia niektorí ľudia narušiť našu intímnu zónu. Zrakovo hendikepovaní môžu takto vnímať neohlásený dotyk, aj keď sa ich dotkneme s dobrým úmyslom.
Tí, ktorí to nevzdávajú
Naučiť sa masírovať, ak o to máte naozaj záujem a navyše to „máte v sebe“, je cesta plná učenia sa. Nové informácie, nové zručnosti, noví priatelia, nové situácie a práca s ľuďmi. Nenadarmo sa tvrdí, že každá masáž je originál.
Ak si predstavíte, že toto všetko absolvujete so zrakovým hendikepom, musíte sňať pomyselný klobúk. Vydať sa na dráhu maséra so zrakovým hendikepom chce veľkú dávku odvahy, je to predsa práca s telom, s ľuďmi a s energiou. A nie menšie uznanie patrí aj tým, ktorí sa roky neúnavne venujú hendikepovaným, povzbudzujú ich chuť do života, chuť naučiť sa a zažiť niečo nové, sú im nielen vyučujúcimi, ale aj psychológmi, rodičmi a priateľmi.
Ďakujeme za zaujímavé informácie pani Ružene Koubekovej a za ústretové sprostredkovanie pánu riaditeľovi Rehabilitačného strediska pre zrakovo postihnutých v Levoči, PaedDr. Milanovi Richtarčíkovi. Stredisku, jeho zamestnancom a klientom želáme bezproblémové fungovanie a ešte mnoho úspešných absolventov vzdelávacích kurzov.
Informácie pre záujemcov o kurz
Záujemcovia o vzdelávací program Wellness pracovník – masérske služby - pre zrakovo znevýhodnených dostanú bližšie informácie telefonicky na 0905 257826, mailom riaditel@rszp.sk, informácie nájdete aj na webe www.rszp.sk. Kurz je plne hradený Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SK a pobyt v Rehabilitačnom stredisku pre zrakovo postihnutých je bezplatný.
Odporúčané články
