Ako sa chrániť, keď masérovi škodí jeho vlastná empatia?

16.7.2024Život maséraČítanie do 10 minút

Slovo empatia má korene v gréčtine a asi najlepšie ho vystihuje výraz vciťovanie sa. Empatiu nájdeme v zoznamoch vlastností, ktoré sú pre dobrého maséra kľúčové. No vedeli ste, že priveľmi rozvinutá empatia môže masérovi aj škodiť?

Empatia znamená schopnosť vcítiť sa

Definujme si empatiu

Pamätáte si, keď vo filme Avatar zaznel pozdrav „Vidím ťa.“? Dotyčná osoba mala na mysli, že vníma vnútro človeka, že ho pozná, rozumie jeho slovám, pocitom a myšlienkam a akceptuje ho takého, aký je. To je asi najvýstižnejšia definícia pojmu empatický človek.

Grécke slovo empatheia je zložené z dvoch slov: em (dovnútra, vnútri) a pathos (cit, utrpenie). Empatický človek si vie sám seba predstaviť v koži druhého človeka, s jeho pocitmi, starosťami aj radosťami.

Rôzne podoby jednej schopnosti

Stalo sa vám niekedy, že ste pomasírovali človeka s bolesťou hlavy, jemu sa uľavilo, ale hlava rozbolela pre zmenu vás? Možno máte vyvinutú schopnosť somatickej empatie.

Somatická empatia
Je fyzická odpoveď tela na prežívanie iného človeka, ktoré sa nás síce bezprostredne netýka, ale keď počúvame jeho starosti alebo nad nimi premýšľame, môže nás rozbolieť hlava alebo oťažieť žalúdok. Je to prenos na fyzickej rovine. Samozrejme sa prejavuje aj v pozitívnom zmysle, nával radosti iného človeka nás fyzicky osvieži a cítime sa lepšie.

Afektívna empatia
Máme schopnosť porozumieť a zdieľať emócie druhej osoby, chápeme, ako sa cíti a vieme sa vcítiť do jej prežívania. Trápime sa problémami druhých ľudí a sme ochotní počúvať a hľadať spoločne riešenia.

Kognitívna empatia
Je nám jasná motivácia a pohľad iného človeka, vieme sa na veci pozrieť očami inej osoby, rozumieme tomu, ako sa cíti a aj prečo sa tak cíti. Vieme aj dobre odhadnúť, ako bude dotyčný reagovať, či už slovne alebo činmi.

Empatia je pri masírovaní dôležitá

Ako sa dnes cítite?
Som tu pre vás.
Ako vám môžem pomôcť?
Spolu zistíme, kde je problém a bude lepšie.
Aha, tak ja to zopakujem, aby sme si boli istí, že sme sa dobre pochopili.

Zaujímate sa o vašich klientov a hovoríte podobné vety úprimne? Potom je s vašou empatiou všetko v poriadku.

Schopnosť vcítiť sa, vnímať pocity a navyše ochota aktívne počúvať a zisťovať, čo človek potrebuje, aby sa cítil lepšie, je v masérskej práci naozaj kľúčová.

I keď podľa výskumov ženy sú empatickejšie ako muži, práve v oblasti masáží sa stretávame s tým, že obe pohlavia majú okrem vrodenej dávky empatie túto schopnosť rozvinutú viac ako bežná populácia.

Môže to byť vysvetlením záhady, prečo dobrá technika masírovania nestačí a prečo sa k niektorému masérovi ľudia len hrnú. Práve schopnosť empatie, pocit, že ste prijímaní, vnímaní, rešpektovaní a že vám niekto rozumie a je ochotný pomôcť presne v takom rozsahu, ako si želáte, vytvára pocit dôvery a láka ľudí do vašej masérskej praxe.

Rozvíjať, ale chrániť sa

Empatia sa dá rozvíjať a kultivovať stretávaním a rozprávaním sa s novými ľuďmi, prehodnocovaním svojich predsudkov, trénovaním aktívneho počúvania alebo napríklad aj čítaním životných príbehov a uvažovaním o nich. V istom zmysle sa dá empatia nazvať aj zvedavosťou.

Ak ste si vedomí, že ostatní môžu svet vnímať a prežívať inak, ste zvedaví, ako ho vnímajú a prežívajú a ochotní rešpektovať tento iný pohľad, pestujete svoju empatiu celý život.

Horšie je, keď skĺzneme k nevedomému preberaniu ťažkostí a problémov svojich klientov na seba. Najmä pri somatickom alebo afektívnom type empatie hrozí, že sa budeme cítiť telesne alebo duševne horšie bez objektívnej príčiny. V našom živote sa nič negatívneho nestalo a predsa sa cítime zle. Prebrali sme klientov batoh plný negatív na seba.

Voda pomáha odplaviť únavu z tela

Často maséri nevedia, ako si s touto situáciou poradiť, zastihne ich nepripravených. Väčšinou sa totiž masérska práca končí odmenou v podobe spokojného klienta a ak sa tento pocit prenesie na maséra, nie je čo riešiť.

Je dobré naučiť sa rozoznávať hroziace fyzické alebo emocionálne vyčerpanie a vedieť, ako postupovať, aby ste svoju energiu získali späť a roztriedili emócie na svoje a cudzie.

Ktoré stratégie môžu pomôcť?

1. Sebauvedomenie
Situáciu, ktorá vás obrala o sily, skúste objektívne zanalyzovať: "Mám dôvod cítiť sa takto, alebo reagujem na emócie niekoho iného?"

Venujte čas introspektívnym aktivitám ako meditácia alebo vedenie denníka a tiež pravidelnej sebareflexii, aby ste lepšie poznali svoje emocionálne vzorce, svoje typické reakcie na záťažové situácie. Ľahšie ich potom rozoznáte od emócií, ktoré ste nechtiac od niekoho prebrali.

2. Fyzické ukotvenie
Zamerajte sa na svoje telo a dych. Praktizujte čistiace rituály a techniky uzemňovania ako prechádzky v prírode, chôdza naboso, plávanie alebo brodenie sa vo vode, práca v záhrade, dotýkanie sa vecí s tým, že si uvedomujete ich povrch, štruktúru a vlastnosti (napríklad kamienok alebo obľúbený polodrahokam v dlani).

Urobte si čas na aktivity, ktoré vám pomáhajú "zresetovať" emócie (napr. sprcha, dychové cvičenia).

3. Emocionálne hranice
Vizualizujte si ochrannú bublinu alebo štít okolo seba, prípadne korene rastúce z vašich nôh do zeme, cez ktoré odchádza negatívna energia.

Naučte sa hovoriť nie v situáciách, ktoré by vás veľmi vyčerpali. Trénujte asertivitu.

4. Voľnočasové aktivity
Pestujte si hobby, ktoré vás napĺňa. Môže to byť kreslenie, hra na hudobný nástroj, čítanie, šport alebo práca s hlinou či aktivity s domácim zvieratkom. Dôležité je, aby vás úplne pohltili, aby ste si pri nich vyčistili hlavu a stali sa znova sami sebou.

Aj tu treba hľadať, ktorá stratégia alebo ich kombinácia vám najviac vyhovuje a uvedomiť si, že si ich treba natrénovať. Učte sa zo situácií, ktoré vás emocionálne preťažujú a do budúcnosti sa im vyhnite.

Určite buďte empatickí, bez tejto schopnosti sa masér nezaobíde. Ale nezabúdajte na zdravé hranice a nenechajte odvrátenú stranu empatie, aby vás oberala o energiu.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.