Ako často si dopriať masáž

14.2.2023Fit a v pohodeČítanie do 10 minút

Najjednoduchšia rada znie: tak často, ako máte potrebu a chuť. Odpoveď na vyššie položenú otázku je trochu zložitejšia. Záleží totiž na mnohých faktoroch, ako je typ masáže, stav tela, pociťovanie bolesti, stres, no a v neposlednom rade rozpočet klienta. Poďme si teda priblížiť vhodné frekvencie návštev v masérskom salóne.

Ako často chodiť na masáž

Opakovanie masáže prináša viac účinku

V rámci novoročných predsavzatí si ľudia často sľubujú, že sa budú viac venovať svojmu telu. No pokusy o zdravú stravu končia prvým šalátom k obedu, jedna návšteva fitnescentra tiež postavu do plaviek nevykúzli. Tak isto jedna masáž za rok v rámci dovolenky síce poteší, ale zázraky sa dlhodobo od nej čakať nedajú.

O prínosoch masáže vie každý masér nadšene hovoriť hodiny, tak len pre osvieženie pamäti:

  • uvoľňuje stuhnuté a bolestivé svalstvo,
  • prináša fyzické aj psychické uvoľnenie,
  • rozprúdi krvný obeh, čo znamená viac kyslíka a výživy pre celé telo,
  • vďaka uvoľneniu svalstva zvyšuje rozsah pohybu v kĺboch,
  • redukuje účinky stresu na telo,
  • zmierňuje chronickú bolesť,
  • posilňuje imunitu,
  • pomáha zlepšovať výkon,
  • prispieva k rýchlejšej regenerácii po zranení a operáciách,
  • zlepšuje náladu (vyplavujú sa hormóny šťastia).

Opakovaním a pravidelnou aplikáciou masáže sa tieto účinky zosilňujú. Pri masáži sa prekrvuje a uvoľňuje svalstvo, šľachy a kĺby, účinky masáže telo spracováva približne 24-72 hodín.

Ako často teda chodiť na masáž?

Všeobecné odporúčanie znie raz za týždeň až raz za mesiac, podľa potreby. Väčšina masérov pristupuje ku každému klientovi individuálne a ďalšie termíny s ním dohadujú na základe momentálneho stavu.

Poďme sa pozrieť na vhodnú frekvenciu masáží podľa toho, čo doviedlo klienta na masáž.

Dôvod č. 1: Stres a únava
Najčastejším dôvodom pre masáž u bežnej populácie je prianie oddýchnuť si a uvoľniť svalstvo. Z masážneho lehátka nedá utiecť ani nič vybavovať, klienti sa úplne uvoľnia a vychutnávajú si polhodinku alebo hodinku, kedy sa niekto venuje len im.

Pri relaxačnej masáži, nech použijete akúkoľvek techniku alebo ich kombináciu, sa upokojí aj nervový systém, „druhý mozog“ klienta, odplavujú sa úzkosti a napätie vo svaloch aj psychike. Po masáži sa naštartuje trávenie a imunita, často nasleduje hlboký a pokojný spánok.

Antistresová relaxačná masáž je mimoriadne vhodná aj pre mamičky menších detí, ktoré mávajú problém získať čas pre seba a svoje telo unavené starostlivosťou, ktorú svojim deťom poskytujú.

Ideálna frekvencia návštev maséra je tu 1x za týždeň alebo 10 dní. Samozrejme, s ohľadom na časové a finančné možnosti klienta. Raz za 14 dní alebo pravidelne na mesačnej báze absolvovaná masáž tiež udržuje telo v lepšej kondícii ako nárazovo absolvované wellness.

Masáž pomáha zvládať bolesť

Dôvod č. 2: Bolesť
Bolesť pri chronických zdravotných problémoch alebo po úraze či operácii si zaslúži našu pozornosť a starostlivosť. Masáž vie významne prispieť k rýchlejšej regenerácii a odbúravaní bolesti. Pri riešení bolesti je vhodné spolupracovať aj s ošetrujúcim lekárom alebo fyzioterapeutom.

Masáž znižuje bolestivosť svalstva a upokojuje nervový systém, je teda v prípade chronickej bolesti výbornou voľbou. Pri poraneniach alebo po operáciách sa vďaka masáži nevytvárajú hrubé zjazvenia, tkanivo sa totiž dobre prekrví a uvoľní. Po zahojení teda ostáva lepší rozsah pohybu zraneného miesta a je menšia pravdepodobnosť neskorších komplikácií.

Všeobecné odporúčanie je, chodiť na masáž spočiatku častejšie, aj 2-3x týždenne. Keď sa začne bolesť zmierňovať, môžu sa aj odstupy medzi masážami predlžovať. Cieľom pri chronickej bolesti je nájsť taký časový odstup medzi masážami, ktorý klientovi zabezpečí čo najmenšie bolesti. Pri poúrazovej starostlivosti sa chceme dostať čo najbližšie k stavu pred úrazom, resp. k zdravému telu.

Dôvod č. 3: Šport
Čím „vážnejšie“ berie klient šport, ktorému sa venuje, tým dôležitejší je výber maséra a frekvencie masáže. Pravidelná masáž v rámci prípravy pomáha rýchlejšie zregenerovať svalstvo a tým zlepšovať výkon. Ako často chodiť na masáž závisí pri športe od tréningového plánu, druhu športu a stanovených cieľov. V tomto prípade sa oplatí hľadať maséra, ktorý sa venuje športovej masáži alebo sa poradiť s fyzioterapeutom.

Všeobecne v tréningovej fáze sa telo masážou uvoľňuje, rýchlejšie sa regeneruje a podporuje sa lepší výkon. Tesne pred súťažou či pretekmi sa neodporúčajú príliš silové masáže, resp. sa neodporúča masáž vôbec, telo potrebuje byť v optimálnom stave pre výkon a nie v regenerácii po masáži.

Naopak tesne po výkone netreba s masážou čakať, môže výrazne uľahčiť regeneráciu. Je teda na dohode športovca a maséra, nielen o pravidelnosti, ale aj o type, sile a dĺžke každého ošetrenia na masérskom lehátku.

Inou skupinou sú víkendoví športovci. Stačí im nižšia frekvencia masáží, no po víkendovom výkone pomôže masáž rýchlejšie sa vrátiť do formy a prežiť pohodový pracovný týždeň bez svalovej horúčky. Pravidelná masáž uvoľní nielen svaly, ale aj šľachy a kĺby a znižuje celkovo možnosť vzniku zranení.

Dôležité teda je zvážiť, čo je pri masáži naším cieľom. V každom prípade pravidelnosť pri návšteve maséra prospieva fyzickej aj psychickej kondícii klienta.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.